Mevcut betonarme binaların hızlı performans değerlendirme yöntemi (PERA) ile performans analizinin yapılması
Performance analysis of existing reinforced concrete buildings with the rapid evaluation method (PERA)
- Tez No: 724814
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Binaların deprem etkisine karşı dayanımının tespit edilmebilmesi için bazı mühendislik kabulleri yapılarak hızlı bir şekilde deprem performans seviyesi belirlenmektedir. Bu çalışmada, Van İlinde 2011 yılında meydana gelen depremde hasar görmüş 10 adet binanın hızlı değerlendirme yöntemleriyle hasar tespitleri yapılmaktadır. Seçilen binalar perde taşıyıcı sistemli binalar olup çalışmada kullanılan PERA Yöntemi de çerçeve sistemli binalardaki kabullere göre hesaplamaları yaptığından taşıyıcı sistem özellikleri değiştirilerek çalışmadaki hesaplamalar yapılmaktadır. Bu çalışmada piyasada inşaat mühendisleri tarafından kullanılan STA4CAD paket programından elde edilen sonuçlar ile PERA Yöntemi'nde yapılan hesaplamaların sonuçları kıyaslanmaktadır. Çalışma kapsamında yapılan değerlendirmelerde 2018 TBDY'nde belirtilen performans seviyelerine uyum araştırılmış ve genel değerlendirme olarak birebir uyumlu olduğu görülmektedir. Hesaplamada dikkate alınan binaların mevcut beton dayanımı, donatı sınıfı değiştirilerek PERA Yöntemi'nin sonuç değerlendirme parametresi olan etki/kapasite oranlarına olan etkisi de araştırılmaktadır. Yapılan hesaplamalarda beton ve donatı kalitesinin arttrılması halinde etki/kapasite oranının düştüğü ve deprem güvenliği açısından olumlu olduğu sonucu elde edilmektedir. Binalarla ilgili genel bir hasar tespit durum değerlendirmesi yapılmış ve yeni hesaplama araçlarında ve kabul esaslarında da Yöntemin doğruluğu ve uygulanabilirliği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the resistance of the buildings against earthquake effects, some engineering assumptions can be made and the earthquake performance level can be determined quickly. In this study, damage assessments of 10 buildings damaged in the 2011 Van earthquake were made using rapid assessment methods. The selected buildings are buildings with shear wall system and since the PERA Method used in the study makes the calculations according to the assumptions in the buildings with frame system, the calculations in the study were made by changing the shear wall system to frame system. In this study, the results obtained from the STA4CAD package program used by civil engineers in the market and the results of the calculations made in the PERA Method were compared. In the evaluations made within the scope of the study, compliance with the performance levels specified in the 2018 TBDY was investigated and it was seen that it was one-to-one in terms of general evaluation. By changing the existing concrete strength and reinforcement class of the buildings considered in the calculation, the effect of the PERA Method on the effect/capacity ratios, which is the result evaluation parameter, was also investigated. In the calculations, it was concluded that if the quality of concrete and reinforcement is increased, the effect/capacity ratio decreases and it is positive in terms of earthquake safety. A general damage assessment situation assessment of the buildings has been made and the accuracy and applicability of the method can be seen in the new calculation tools and acceptance principles.