Tralleis kuzey ve batı dükkanları
Tralleis north and west shops
  1. Tez No: 724815
  2. Yazar: MUHEMMET BAKIRCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAGEÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karia Bölgesi'nin önemli kentlerinden biri olan Tralleis Antik Kenti, kuzeyindeki Messogis Dağı ile savunma hattı, güneyinde verimli Maiandros Nehri ile önemli bir yol güzergâhı üzerindedir. Sahip olduğu iklim koşulları ve verimli ovasıyla bölgenin ünlü bir kenti olmuştur. Antik kaynaklarda kent, Charax ya da sahip olduğu çiçeklerin çeşitliliklerinden dolayı Erymna olarak anılmaktadır. Seleukoslar Döneminde Seleukia, Augustus Döneminde Caisareia olarak da anılmış olmakla birlikte kent, Tralleis olarak kabul edilmiştir. Roma Döneminde Asya eyaleti olan Tralleis, zengin ve değerli birçok insanın yaşadığı, Augustus zamanında Gymnasion için parasal yardımların yapıldığı, Hadrianus zamanında tahıl bağışının yapıldığı kent olmuştur. Anadolu'yu XVIII-XIX. yüzyıllarda gezen Chandler ve Fellows tarafından kent hakkında bilgiler elde edinilmiş, Charles Texier tarafından Tralleis'teki yapılar hakkında yapılan çalışmalar gözler önüne serilmiştir. Çalışmamızın arkeolojik verilere dayandırıldığı Tralleis dükkânlarıyla aynı zamanda sahip olduğu cam atölyesi başta olmak üzere birbirine bitişik mekânlarla ticaret açısından kentin işleyişinin devam ettiği görülmektedir. Tralleis batı dükkânları 1997-1998 yılları, kuzey dükkânları 2006-2007 yılları arasında gerçekleştirilen kazı çalışmalarıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmamızın büyük bölümünü incelenen mimari yapılar ve dükkânların düzenleri oluşturmaktadır. Ayrıca bu kentin mimari planlamasında dükkânlar ile sütunlu cadde de tez çalışması kapsamında incelenmektedir. Çalışma kapsamında incelenen 10 adet batı ve 14 adet kuzey dükkânları ile bu kuzey dükkânların merkezinde yer alan ve Gymnasion'un kuzey duvarına bitişik olarak inşa edilen çeşme yapısı incelenmektedir. Çalışmada değerlendirilen dükkânların ticari üretime ve kent için önemli verilere ulaşılmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The ancient city of Tralleis, one of the important cities of the Caria Region, is on an important road route with the Messogis Mountain in the north and the fertile Maiandros River in the south. It has become a famous city of the region with its climatic conditions and fertile plain. In ancient sources, the city is called Charax or Erymna because of the variety of flowers it has. Although it was also known as Seleucia during the Seleucid Period and as Caisareia during the Augustus Period, the city was accepted as Tralleis. Tralleis, which was a province of Asia during the Roman Period, was the city where many rich and valuable people lived, financial aid was made for the Gymnasion in the time of Augustus, and grain donation was made in the time of Hadrian. Anatolia XVIII-XIX. Information about the city was obtained by Chandler and Fellows traveling in the centuries, and the studies made by Charles Texier about the structures in Tralleis were revealed. It is seen that the operation of the city continues in terms of trade with the adjacent places, especially the Tralleis shops and the glass workshop it owns at the same time, on which our study is based on archaeological data. The western shops of Tralleis were excavated between 1997-1998, and the northern shops between 2006-2007. Most of this study consists of the architectural structures and the layouts of the shops. In addition, in the architectural planning of this city, the shops and the columned street are also examined within the scope of the thesis. Within the scope of the study, 10 west and 14 north shops and the fountain structure located in the center of these north shops and built adjacent to the north wall of the Gymnasion are examined. The shops evaluated in the study enabled commercial production and access to important data for the city.