Ergenlerin ebeveyne ve arkadaşa bağlanmaları ile stres düzeyleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents' attachment to parents and friends and stress levels and academic achievement
  1. Tez No: 724829
  2. Yazar: MUHARREM UĞUR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada lise eğitimine devam etmekte olan ergenlerin bağlanma stilleri ile stres düzeyleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, ilişkisel taramam modeline göre yürütülmüştür. Çalışmanın verileri 2020-2021 eğitim öğretim yılları arasında İstanbul ilinde Küçükçekmece ilçesinde devlet liselerinde eğitimine devam etmekte olan öğrencilerden toplanmıştır. Örneklem, kolay örnekleme yöntemiyle belirlenen 400 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler, demografik Bilgi Formu,“Ebeveyn ve Arkadaşa Bağlanma Envanteri”ve“Algılanan Stres Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan veriler korelasyon ve regresyon yapılarak çözümlenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara bakıldığında; ergenlerin ebeveyn ve arkadaşa bağlanmaları ile stres düzeyleri arasında negatif yönde ilişkili olduğu görülmektedir. Ayrıca ergenlerin ebeveyne bağlanmaları ile akademik başarıları arasında poizitif yönde ilişki tespit edilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre hem ebeveyne hem de arkadaşa bağlanma ergenlerin algıladıkları stresi olumsuz; ebeveyne bağlanma ise ergenlerin akademik başarılarını olumlu yönde yordamaktadır. Başka bir ifadeyle, ebeveyne ve arkadaşa bağlanma ergenlerin streslerini olumsuz yönde etkileyerek azalttığı; ebeveyne bağlanma ise ergenlerin akademik başarılarını olumlu etkileyerek arttırdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between attachment styles, perceived stress levels and academic achievements of adolescents who continue their high school education. The study was conducted according to the relational survey model. The data of the study were collected from students who were continuing their high school education in public institutions in Küçükçekmece district in Istanbul between the academic years of 2020-2021. The sample consists of 400 students determined by easy sampling method. Data were collected through demographic information form, parent and friend attachment inventory, and perceived stress scale. The collected data were analyzed by correlation and regression. Considering the findings obtained from the study; It is seen that there is a negative correlation between adolescents' attachment to parents and friends and their stress levels. In addition, a positive relationship was found between adolescents' attachment to their parents and their academic success. According to the results of the regression analysis, attachment to both parents and friends negatively affects the perceived stress of adolescents; attachment to parents positively predicts the academic achievement of adolescents. In other words, attachment to parents and friends reduces the stress of adolescents by negatively affecting them; on the other hand, it can be said that attachment to parents increases the academic achievement of adolescents by positively affecting them.