Prematüre bebeklerde nazal noninvazif mekanik ventilasyon desteğinin uygulanmasında kontrol listesi kullanımının burun yaralanmalarını önlemede etkinliği
Effectiveness of using A checklist in prevention of nasal injuries in premature infants on nasal non-invasive mechanical ventilation
  1. Tez No: 724850
  2. Yazar: SULTAN GÜNER BAŞARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNİYE ÇALIŞIR, PROF. DR. MÜNEVVER KAYNAK TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı prematüre bebeklerde nazal noninvazif mekanik ventilasyon desteği uygulanmasında kontrol listesi kullanımının burun yaralanmalarını önlemede etkinliğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma 15 Haziran 2020-30 Ağustos 2021 tarihleri arasında yarı deneysel olarak yenidoğan yoğun bakım ünitesinde noninvazif mekanik ventilasyon desteği alan prematüre bebeklerle yapıldı. Örneklem kontrol grubu (n=52) ve çalışma grubu (n=52) olmak üzere toplam 104 bebekten oluştu. Kontrol grubundaki bebekler rutin bakım aldılar. Çalışma grubundaki bebeklere noninvazif mekanik ventilasyon uygulayan hemşire ve hekimlere kontrol listesi kullanımı ve noninvazif mekanik ventilasyon desteği hakkında eğitim verildikten sonra, çalışma grubundaki bebeklerin noninvazif mekanik ventilasyon uygulanması süresince tüm işlemlerde, bakım, gözlem ve değerlendirmede kontrol listesi kullanıldı. Veriler Bebek Bilgi Formu, Burun Bütünlüğü ve Basınç Yarası Şiddeti Çizelgesi, Yenidoğan Cilt Durum Değerlendirmesi ve Prematüre Bebek Ağrı Profili ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, t testi, Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında yüz bölgesi basınç yarası varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Purpose of the study to examine the effectiveness of using a checklist in preventing nasal injuries in premature infants receiving Nasal Noninvasive Mechanical Ventilation (NİMV) support. Materials and Methods: The study was conducted semi-experimentally in premature babies who received noninvasive mechanical ventilation support in the neonatal intensive care unit between 15 June 2020 and 30 August 2021. The sample consisted of a total of 104 infants, the control group (n=52) and the study group (n=52). Babies in the control group received routine care. After the nurses and physicians who applied nasal NİMV to the babies in the study group were trained on the use of the checklist and nasal NİMV support, the checklist was used in all procedures, care, observation and evaluation of the babies in the study group during the NİMV application. In both groups, data were collected with Baby Information Form, Nasal Integrity and Pressure Sore Severity Chart, Newborn Skin Condition Assessment, Premature Baby Pain Profile. Data were evaluated with descriptive statistics, chi-square, t test, Paired Sample test, Mann-Whitney U test, and Wilcoxon test. Results: Nearly 98.1% of the babies in the study group and 75% of the babies in the control group were delivered by cesarean section. It was found that there was a statistically significant difference between the groups in terms of the presence of pressure sores in the facial region.