Alüminyum-silisyum-demir alaşımlarında zirkonyum ilavesinin yeniden kristalleşme mekanizması üzerindeki etkileri
The effects of zirconium addition to aluminum-silicon-iron alloys on the recrystallization mechanism
  1. Tez No: 724861
  2. Yazar: ONUR KART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KERTİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alüminyum ve alaşımlarının mekanik özellikleri alaşımlama işlemleri ve alaşım tasarımı ile kayda değer şekilde geliştirilebilmektedir. Bu çalışmada, alüminyum alaşımına Zirkonyum (Zr) ilavesinin yeniden kristalleşme davranışı, final mekanik özellikler ve mikroyapı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Zr içeren ve İçermeyen numunelere farklı ısıl işlemler uygulanarak Zr ilavesinin mekanik özellikler üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Numuneler üzerinden mikroyapı incelemeleri ve mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, aynı parametreler ile aynı prosese tabii tutulan Zr içermeyen numunelerin, Zr içeren numunelere kıyasla daha düşük yeniden kristalleşme sıcaklığına sahip olduğu belirlenmiştir. Ek olarak, mekanik testler ve mikroyapı görüntüleri, Zr içeren numunelerin Zr içermeyen numunelere göre mekanik özelliklerini daha yüksek sıcaklıklara rağmen koruyabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Mechanical properties of aluminium products are strongly affected by alloying operation and alloy design. In this study, the effect of zirconium addition on recrystallization behaviour, final mechanical properties and microstructure was investigated. For this purpose, various final annealing process was performed for samples (Zr containing and Zr free samples) to detect the effect of Zr addition on mechanical properties. Mechanical tests and microstructure analyses were carried out from the obtained samples. Results reveal that Zr free samples exhibits lower recrystallization temperature as compared to Zr containing samples for same process and parameters. In addition, mechanical test results and microstructure analysis show that Zr-containing samples can retain their strength (Yield and tensile strength) at relatively higher temperatures compared to zirconium-free samples.