Sahne sanatları perspektifinden teatral ve skenografik resim okumaları
Reading of theatrical and scenographic paintings, by perspective of performing arts
- Tez No: 724882
- Danışmanlar: PROF. DR. EVANGELİA ŞARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Antik sanatın başlangıcından günümüze kadar, sanat bir biçimde insanın kendini anlatmasının ve anlamlandırmasının bir yöntemi olmuştur. Uzunca zaman resim sanatının anlatım dilinin gücü, toplumlara dinî düşünceleri yaymaya çabalamıştır. Tiyatro sanatı da bir biçimde insanlara farklı bakış açıları sunarak, gerçek düşüncenin üretilmesine katkı sağlamıştır. Bu araştırmada tiyatro sanatının köklerine dayanan teatral kavramının resim sanatındaki varlığına dair sorgulamalarına odaklanılmıştır. Çalışmada ilk olarak görsel yaratım gücüyle oluşturulan Antik skenografinin, tiyatro sahnesinin teatral alanına yaptığı katkılar sorgulanmıştır. Ardından teatral kavramının uzunca süre disiplinler arasında farklı manaları barındıran yapısı ve kavram üzerine düşünürlerin ele aldığı teatral algısının sorgulamaları yapılmıştır. Resim sanatı tarihinde önemli bir yer tutan Rönesans, Barok, Neoklasizm ve Romantizm dönemlerinde, sahne sanatlarına dayanan teatral okumalar, eserler üzerinde ayrı olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the beginning of ancient art to the present, art has been a way of expressing and making sense of oneself. For a long time, the power of the expression language of the painting tried to spread religious ideas to the societies. The art of theater has also contributed to the production of real thought by offering different perspectives to people. This research focuses on the questioning of the existence of the theatrical concept, which is based on the roots of the art of theater, in the painting. In the study, the contribution of the ancient scenography, which was created with the power of visual creation, to the theatrical forehead of the theater stage was examined. Then, the structure of the theatrical concept, which has different meanings between disciplines for a long time, and the questioning of the theatrical perception, which the thinkers on the concept discussed separately from each other, were observed. In the Renaissance, Baroque, Neoclassicism and Romanticism periods, which have an important place in painting, theatrical readings based on performing arts were performed separately on the paintings.