Sanat ve grafik tasarımda disiplinlerarası etkileşim, fotoğraf ve resimleme etkileşimi ve uygulamaları
The interdisciplinary interactions in art and graphic design, photography and illustration interaction and applications
- Tez No: 724883
- Danışmanlar: PROF. EROL TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tarihsel süreçte, tıpkı insanlığın geçirdiği evreler gibi, sanat, sürekli gelişim ve dönüşüm içerisindedir. Hızla gelişen makineleşme süreci ile, sosyal, ekonomik dönüşümler sanatçıya yeni açılımlar sağlanmıştır. Fotoğraf, fotomekanik baskı işlemleri gibi icatların bulunması, Kübistlerin deneysel arayışları sayesinde kolaj ve asamblaj tekniğinin bulunması, Dada, Pop, Kavramsal Sanat gibi akımların doğmasına, sanatçının kendi yeteneğini daha belirgin bir biçimde ifade etmesini sağlamıştır. Bu süreçle birlikte sanatta deneysel arayışlar ve disiplinlerarası etkileşimler söz konusu olmaya başlamıştır. Sanatta disiplinlerarası etkileşim fotoğraf ve resim sanatında da görülmüştür. Bu çerçevede fotomontaj, fotokolaj, kolaj ve asamblaj gibi tekniklerle fotoğraf ve resim sanatının disiplinlerarası etkileşimine dayanan yapıtlar ortaya çıkmıştır. Fotoğraf ve resimleme tekniği birlikte kullanıldığında anlatım açısından yeni bir etki ve boyut kazanmaktadır. Diğer sanat dallarında görülen disiplinlerarası etkileşim grafik tasarımda da ortaya çıkmış, fotoğraf ve resimleme (illüstrasyon) arasında da söz konusu olmuştur. Bu araştırmada, fotoğraf ve resimleme sanatının etkileşimi çerçevesinde yeni deneysel arayışlara gidilmiş; uygulanan resimlemelerde, kâğıt, çıta, kumaş, iplik gibi malzemeler kullanılarak anlatıma yeni bir boyut kazandırılmaya çalışılmıştır. Bu malzemelerle yaratılan üç boyutlu etki ile çeşitli duyu ve duygulara hitap ederek beslenme, barınma ve sevgi gibi hayvan hakları konusunda farkındalık yaratılmak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
There has always been a progress and transformation in the art history, just as in that of the humankind. Social and economic transformations opened new fields for artists with the help of the rapidly-developing mechanization process. The invention of tools such as photography and photo mechanics and the collage and assemblage techniques found as a result of the experimental searches of the Cubists led to the birth of movements such as Dada, Pop and Conceptual Art and helped artists to express their own talent more distinctively. This period witnessed the emergence of experimental searches and interdisciplinary interactions in art. An example of multidisciplinary interaction in art is that between photography and painting. Within the frame of this interaction, works made with techniques such as photomontage, photocollage, collage and assemblage emerged. Photography and painting techniques make the expression more efficient and multi-dimensional when used together. The interdisciplinary interaction seen in other branches of art emerged in graphic design too, in addition to photography and illustration. This study makes a new experimental search within the frame of the photography and illustration arts with an effort to add a new dimension to expression by using materials such as paper, lath, fabric, and thread on the illustrations applied. It aims to raise an awareness about animal rights such as nutrition, shelter and love by appealing to various senses and emotions with the help of the three-dimensional effect created with these materials.