A comparative analysis of Foucault's Episteme and Kuhn's Paradigm in the formation of knowledge
Bilginin oluşumunda Foucault'nun Episteme ve Kuhn'un Paradigma kavramlarının karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 724881
  2. Yazar: AHMET HAYDAR AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Fransız filozof Michel Foucault'nun episteme kavramı ile Amerikalı bilim felsefecisi Thomas S. Kuhn'un paradigma kavramını ele almakta ve karşılaştırmaktadır. Her iki kavram da Aydınlanmacı Batı düşününün tek biçimli ve ilerlemeci rasyonalite anlayışının bir kritiğini yapmakta ve başka rasyonalite türlerinin mümkün olduğunu ortaya koymaktadır. Metotları, çalışma alanları ve felsefi gelenekleri farklı olmasına rağmen bilginin oluşumu hususundaki görüşleri itibariyle bu düşünürler büyük benzerlik taşımaktadır. İki düşünür de bilgiyi mümkün kılan normları deşifre ederek bunların evrensel değil tarihsel olduğuna işaret etmişler; bilginin tarihteki kırılmalarına dikkat çekerek bilginin tarihsel olarak nasıl dönüştüğünü göstermişlerdir. Bu çalışma ayrıca dışlanan bilgi türlerinin tarihsel bir arka planını sunmakta ve dışlama ilkelerini analiz etmektedir. Bu çalışma ayrıca Foucault'nun arkeolojik dönemini incelemekte ve Foucault'nun eserlerinin tekil bir projenin parçası olarak okunabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study treats and compares the French philosopher Michel Foucault's concept of episteme and the American philosopher of science Thomas S. Kuhn's concept of paradigm. Both these concepts attempt at a critique of the uniform and progressive conception of rationality in the enlightened Western thought and demonstrate that other forms of rationality are possible. Despite their differences in method, field of study, and philosophical tradition, these two thinkers share a remarkable similarity in their position as regards the formation of knowledge. Deciphering the norms that condition the knowledge, they point out that such norms are not universal and necessary but historical; and, highlighting historical breaks the knowledge undergoes, they show how it is transformed historically. This study also reviews the archaeological period of Michel Foucault and maintains that his individual works can be read as parts of a single grand project.