Otomotiv sektörüne yönelik batarya yönetim sistemi geliştirilmesi
A battery management system development for automotive industry
- Tez No: 724903
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Makinaları ve Güç Elektroniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tezde, otomotiv sektöründe kullanılan batarya yönetim sistemlerinin çalışma prensipleri hakkında bilgi verilmiş ve topolojileri incelenmiştir. Bir batarya yönetim sisteminin otomotiv sektöründe kullanılabilmesi için uyumlu olması gereken uluslararası standartlar listelenmiştir. Fonksiyonel emniyet ve elektriksel güvenlik konuları ele alınmıştır. Sistem mühendisliği yaklaşımıyla, araç seviyesinden elektrikli araç YG mimarisi çizimi ile başlanarak; batarya paketi mimarisi, batarya modülü mimarisi ve batarya yönetim sistemi mimarisi çizimlerine yer verilmiştir. Çalışma kapsamında otomotiv sektörüne yönelik 800VDA gerilim ile çalışan batarya yönetim sistemi tasarlanmış ve üretilmiştir. Batarya yönetim sistemini oluşturan batarya kontrol ünitesi ve modül kontrol ünitelerinin donanım tasarımı anlatılmış ve yazılım geliştirme çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Üretilen batarya yönetim sistemi, uluslararası standartlarda yer alan testlerin gereksinimlerini karşılayacak şekilde laboratuvar ortamında test edilmiştir. Test sonuçları değerlendirilmiş ve gelecekte yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, information about the working principles of battery management systems used in the automotive industry was given and their topologies were examined. The international standards that a battery management system must comply with in order to be used in the automotive industry were listed. Functional safety and electrical safety subjects were covered. Starting with the electric vehicle HV architecture drawing from the vehicle level; Battery pack architecture, battery module architecture, and battery management system architecture drawings were included with a system engineering approach. Within the scope of the study, a battery management system operating with a voltage of 800VDC was designed and produced for the automotive industry. The hardware design of the battery control unit and module control units that make up the battery management system was explained and information about software development studies was given. The produced battery management system was tested in a laboratory environment to meet the requirements of tests in international standards. The test results were evaluated and suggestions for future studies were presented.