Sağlık çalışanlarında kalite algısı: İki devlet hastanesi karşılaştırma örneği
Perception of quality in healthcare professionals: A comparative example of two state hospitals
  1. Tez No: 724902
  2. Yazar: FATMA ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZLEM ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Yönetimi, İşletme, Hospitals, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma sağlık çalışanlarında kalite algısını iki devlet hastanesinin karşılaştırması ile ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırma, verilerin anket yöntemi kullanılarak temin edildiği tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan Sultanbeyli Devlet Hastanesi ve Tuzla Devlet Hastanesi (iki kamu hastanesi) çalışanları oluşturmaktadır. Her iki hastanede de örnekleme yöntemi olarak basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamındaki Sultanbeyli Devlet Hastanesinde araştırmaya katılan kişi sayısı 161, Tuzla Devlet Hastanesinde araştırmaya katılan kişi sayısı 173'tür. Toplam katılımcı sayısı 334'tür. Araştırma verilerinin toplanmasında, Bayer ve Baykal (2017) tarafından geliştirilmiş olan“Sağlık Çalışanlarında Kalite Algısı Ölçeği”olmak üzere toplam iki bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Katılımcıların %48,2'sinin Sultanbeyli, %51,8'inin Tuzla devlet hastanesinde görev yaptığı, %36'sının erkek, %74'ünün kadın olduğu ve yaş ortalamalarının 33,87±8,7 olduğu görülmüştür. Çalışmaya en fazla katılım önlisans/lisans mezunlarından olmuştur. Katılımcıların %62,6'sının evli, %37,4'ünün bekar olduğu görülmüştür. Tuzla Devlet Hastanesinde çalışanların kalite eğitimi alma oranının (%80,9) Sultanbeyli Devlet Hastanesinde çalışanların kalite eğitimi alma oranından (%70,8) daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the quality perception of healthcare professionals by comparing two public hospitals. This is a descriptive study in which data were obtained using the questionnaire method. The population of the research consists of the employees of Sultanbeyli State Hospital and Tuzla State Hospital (two public hospitals) in Istanbul. Simple random sampling method was used as the sampling method in both hospitals. The number of people participating in the research at Sultanbeyli State Hospital within the scope of the research is 161, and the number of people participating in the research at Tuzla State Hospital is 173. The total number of participants is 334. In the collection of research data, a questionnaire consisting of two parts, the“Quality Perception Scale in Healthcare Professionals”developed by Bayer and Baykal (2017), was used. The data obtained were analyzed in the SPSS program, Percent (5), Frequency (N), Mean and standard deviations were calculated, Chi-square analyzes were made, the differences between demographic variables were analyzed with the T test and Anova test. It was observed that 48.2% of the participants worked in Sultanbeyli, 51.8% in Tuzla state hospital, 36% were male, 74% were female, and their mean age was 33.87±8.7. The highest participation in the study was from associate/undergraduate graduates. It was observed that 62.6% of the participants were married and 37.4% were single. It is seen that the rate of receiving quality training (80.9%) of the employees in Tuzla State Hospital is higher than the rate of receiving quality training (70.8%) of those working in Sultanbeyli State Hospital.