The impact of socio-cultural factors on the formation of Tuti island house- Sudan
Sosyo-kültürel faktörlerin Tuti ada evinin oluşumuna etkisi- Sudan
- Tez No: 724904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SUNGUR, DOÇ. DR. ÇİĞDEM CANBAY TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Kültürler ve yaşam tarzları, dünyadaki küreselleşme ve teknolojik gelişme trendlerine göre gelişir, bu nedenle bazı kültürler yok olur ve yenileri farklı özelliklerle ortaya çıkar. Son zamanlarda, çoğu insan toplumdaki kimliğini ve rollerini etkileyen özgün ve geleneksel kültürlerini unutarak yeni kültürler benimsemektedir. Ayrıca bu benimseme, insanların konutlarına ve çevrelerine kadar uzanabilir. Bazı araştırmacılar, insanların kültürünün yapılar ve kentsel yerleşimler aracılığıyla yansıtılmış olabileceğine savunmaktadır. Antik çağlardan beri mimarlık, farklı halkların kültürünü, konut ve organizasyon biçimleriyle somutlaştırmanın bir aracı olmuştur; Konut sakinlerinin yaşam tarzları ve gelenekleri tahmin edilebilmektedir. Sudanda etnik kökenler, kültürler ve gelenekler çeşitliliğe sahiptir ve bu çeşitlilik Sudan'a özgü bir kültür oluşturur. Fakat Sudan'daki sömürgeci hareketlerle birlikte Batı kültürleri yayılmaya başlamış ve bu da Sudan kültürünün unsurlarında bir değişikliğe yol açmıştır; bunun sonucunda Sudan'daki konut sistemlerinde ve biçimlerinde değişiklikler oluşmuştur. Araştırma, Sudan'da kültürel ve sosyal değerler arasındaki ilişkiyi ve geleneksel evlerin oluşumunu incelemeyi amaçlamıştır. Çalışma alanındaki evler geleneksel bir tarza ve belli kültürel değerlere sahiptir ve toplulukları sosyal birlik ile karakterizedir. Bu araştırmada ev modellerini incelemek için tanımlayıcı-analitik yöntem kullanılmış, görüşmeler ve anketler gibi veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Sonuçlar, kültürün ve sosyal yaşamın aile yapısını, mahremiyeti, kadınların rolünü ve sosyal ilişkileri etkilediğini ve bu etkilerin Tuti Adası'ndaki konut alanlarının oluşumuna yansıdığını göstermiştir. Ek olarak, ev alanlarının Sudan'ın inanç ve değerlerine uygun olarak tasarlandığı gerçeğine de değinmiştir. Son olarak, araştırma, ev biçimlerinin mimari özelliklerini içeren Sudan mirasını koruma çağrısında bulunmuştur. Ayrıca, çalışma Sudan'daki kültüre ait Sudan kavramlarını ve değerlerini koruyacak kurallar koymaya çalışmıştır. Ayrıca araştırma, araştırmacıları sosyal ve kültürel sürdürülebilirlik konularındaki çabalarını artırmaya teşvik etmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultures and lifestyles develop in accordance with the trends of globalization and technological progress in the world, so some cultures disappear, while new ones appear with different features. Recently, most people are adopting new cultures, forgetting their original and traditional cultures, which affects individuals' identity and roles in society. Besides, this influence can extend to their houses and environment, and researchers in this field believe that people's culture can be reflected through their buildings and the structures of their urban settlements. Since ancient times, architecture has been a means of embodying the culture of different peoples through houses and the way they are organized; The lifestyle of its inhabitants and their traditions can be imagined. In Sudan, ethnicities differ, and cultures and traditions are diverse, but with the colonial movements in Sudan, Western cultures began to spread in it, which led to a change in the elements of Sudanese culture; This, in turn, included a change in the systems and forms of houses in Sudan. The research aims to study the relationship between cultural and social values and the formation of traditional homes in Sudan. The houses in the study area have a traditional style and clear cultural values, and their community is characterized by social unity. This research used the descriptive-analytical method to study household models and used data collection techniques such as interviews and questionnaires. The results showed that culture and social life affect several aspects, such as the family structure, privacy, the role of women, and social interactions, and their effects were reflected in the formation of home spaces on Tuti Island. The result also addressed the fact that the house spaces were designed in accordance with the beliefs and values of Sudan. Finally, the research called for preserving Sudan's heritage, which includes the architectural features of the forms of houses. In addition, The study sought to set rules that would protect Sudanese concepts and values of the culture in Sudan. Besides, the research encouraged researchers to enhance their efforts in social and cultural sustainability issues.