Hemodiyaliz tedavisi alan bireylerde inhalasyon yoluyla uygulanan lavanta yağının baş ağrısı şiddeti ve kaygı düzeyine etkisi
The effect of lavender oil applied via inhalation on headache and anxiety level in individuals undergoing hemodialysis treatment
- Tez No: 724918
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TAŞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hemodiyaliz (HD) hastalarında ağrı sık görülen semptomlardan biridir. Bu çalışma HD sırasında baş ağrısı yaşayan bireylerde bir ay boyunca, HD'nin 2. saatinde, haftada 3 kez, 5 dakika inhalasyon yoluyla uygulanan lavanta yağının baş ağrısı şiddeti ve kaygı düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma bir il merkezindeki iki özel ve bir şehir hastanesi olmak üzere toplam üç diyaliz merkezinde yapılmıştır. Çalışmaya basit randomizasyonla 30 müdahale, 32 kontrol grubu olmak üzere toplam 62 hasta dahil edilmiştir. Çalışma için etik kurul onayı, bilgilendirilmiş gönüllü olur ve kurum izinleri alınmıştır. Araştırmanın verileri, hasta tanıtım formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (State-Trait Anxiety Inventory-STAI) kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere lavanta uygulama rehberi doğrultusunda HD seansının 2. saatinde bir ay boyunca inhalasyon yoluyla lavanta yağı uygulanmıştır. Kontrol grubuna standart bakım dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Pain is one of the common symptoms in hemodialysis (HD) patients. This study is a randomized controlled study conducted to determine the effect of lavender oil inhalation, which is administered for 5 minutes 3 times a week at the 2nd hour of HD for a month, on headache severity and anxiety level in individuals experiencing headache during HD. The research was conducted in three dialysis centers, two private and one city hospital in a city center. A total of 62 patients, 30 intervention and 32 control groups, were included in the study by simple randomization. Ethics committee approval, informed consent and institutional permissions were obtained for the study. The data of the study were collected using the patient identification form, the Visual Analogue Scale (VAS), and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). In line with the lavender application guidelines, individuals in the intervention group were administered lavender oil via inhalation at the 2nd hour of the HD session for a month. There was no intervention in the control group other than standard care.