Hemodiyaliz tedavisi alan bireylerde seçilmiş biyokimyasal parametrelerin stres ve aleksitimi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Relationship between stress, alexitimia and selected biochemicalparameters in hemodialysis patients
  1. Tez No: 484771
  2. Yazar: ESRA TAYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYŞEGÜL KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, kronik böbrek yetmezliği tanılı ve hemodiyaliz tedavisi alan bireylerde seçilmiş parametreler olan üre, kreatinin, sodyum, potasyum, hemoglobin, hematokrit, albümin, kalsiyum, fosfor ve C-reaktif protein, stres ve aleksitimi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Siteler Semt Polikliniği Hemodiyaliz Ünitesinde kayıtlı 36 hasta ve Acil Hemodiyaliz Ünitesinde tedavi gören 62 hasta oluşturmuştur. Türkçe bilmeyen, çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, 18 yaş altında olan, KBY haricinde tanısı olan bireyler dışlanarak 72 hemodiyaliz tedavisi gören birey ile örneklem tamamlanmıştır. Veriler 03.08.2016-04.04.2017 tarihleri arasında araştırmacı tarafından toplanmıştır. Araştırmada demografik veri formu, biyokimyasal veri formu, Hemodiyaliz Stresör Ölçeği ve Toronto Aleksitimi Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin HSÖ genel puan ortalaması 87.81±13.59, fiziksel alt boyut puan ortalaması 18.16±4.13, psikososyal alt boyut puan ortalaması 69.63±11.98 ve her boyutta algılanan stres düzeylerinin yüksek olduğu, %59.7'sinin aleksitimik olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of selected parameters on urea, creatinine, sodium, potassium, hemoglobin, hematocrit, albumin, calcium, phosphorus and C-reactive protein, stress and alexithymia in patients with chronic renal failure and hemodialysis treatment. The study's universe consisted of 36 patients registered at the Ankara Numune Training and Research Hospital Siteler Polyclinic Hemodialysis Unit and 62 patients treated at the Emergency Hemodialysis Unit. The sample was completed with the individual who did not know Turkish, who did not agree to participate in the study, who were under the age of 18 and who had been diagnosed with 72 hemodialysis except for those with a diagnosis other than CKD. The data were collected by the researcher between 03.08.2016-04.04.2017. Demographic data form, biochemical data form, Hemodialysis Stressor Scale and Toronto Alexithymia Scale were used in the study. The mean age of the participants was found to be 87.81 ± 13.59, physical subscale average of 18.16 ± 4.13, psychosocial subscale average score of 69.63 ± 11.98 and 59.7% of them were alexithymic.