Ezilme tipi mental sinir hasarı oluşturulan ratlarda sistemik olarak uygulanan metilprednizolon ve B12 vitamininin sinir rejenerasyonu üzerindeki etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological evaluation of the effects of systemically applied methylprednisolone and vitamin B12 on nerve regeneration in rats with crush type mental nerve damage
  1. Tez No: 724961
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT LAÇİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi alanında oluşan periferik sinir yaralanmalarının tedavisinde herhangi bir görüş birliğine varılamamıştır. Metilprednizolon kontrollü ve çok merkezli klinik çalışmalarda test edilen etkili bir nöroprotektif ajandır. Sinir hasarından sonra lipid peroksidasyonunu inhibe eder ve travma sonrası dejeneratif değişiklikleri azaltır. B12 vitamini, sinir sistemindeki dejeneratif süreçlerin zayıflatılmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca bu vitamin, miyelinli sinir liflerinin yenilenmesini ve schwann hücrelerinin çoğalmasını destekler. Bu çalışmada, sinir hasarı sonrası rejenerasyonu hızlandırmak ve sinirin tam olarak iyileşmesini sağlamak amacıyla uygulanan metilprednizolonun ve B12 vitamininin sinir rejenerasyonuna olan muhtemel etkileri immünohistokimyasal yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda; eşit sayıda dişi ve erkekten oluşan, ortalama ağırlıkları 250-300 gr olan 3 aylık sağlıklı 40 adet Wistar cinsi albino sıçan kullanılmıştır. Denekler her grupta 10 adet deney hayvanı olacak şekilde 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1 (n:10): Sol mental sinir anevrizma klipsi ile 60 saniye kıstırılarak ezilme tarzında sinir hasarı oluşturulmuş, 14 gün boyunca sistematik olarak intraperitoneal 1 ml serum fizyolojik uygulanmıştır. Grup 2 (n:10): Sol mental sinir anevrizma klipsi ile 60 saniye kıstırılarak ezilme tarzında sinir hasarı oluşturulmuş, 14 gün boyunca intraperitoneal 2 mg/kg metilprednizolon uygulanmıştır. Grup 3 deney grubu (n:10): Sol mental sinir anevrizma klipsi ile 60 saniye kıstırılarak ezilme tarzında sinir hasarı oluşturulmuş, 14 gün boyunca intraperitonel 2 mg/kg B12 vitamini uygulanmıştır. Grup 4 deney grubu (n:10): Sol mental sinir anevrizma klipsi ile 60 saniye kıstırılarak ezilme tarzında sinir hasarı oluşturulmuş, 14 gün boyunca intraperitonel yolla 2 mg/kg metilprednizolon ve 2 mg/kg B12 vitamini birlikte uygulanmıştır. Cerrahi sonrası 28. günde tüm sıçanlar sakrifiye edilmiş ve histopatolojik değerlendirilme yapılmıştır. Sinir hasarı değerlendirildiğinde en fazla hasarın kontrol grubunda olduğu ve tüm grupların kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede az hasar gördüğü tespit edildi. (p0,05) B12 ve B12+Metilprednizolon gruplarının kontrol grubu ve metilprednizolon grubuna kıyasla anlamlı derecede fazla NCAM ekspresyon seviyelerine ulaştığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
There is no consensus on the treatment of peripheral nerve injuries in the field of oral, dental and maxillofacial surgery. Methylprednisolone is an effective neuroprotective agent tested in controlled, multicenter clinical trials. It inhibits lipid peroxidation after nerve injury and reduces post-traumatic degenerative changes. Vitamin B12 plays an important role in weakening degenerative processes in the nervous system. Also this vitamin weakens the degenerative processes in the nervous system and promotes the regeneration of myelinated nerve fibers and the proliferation of Schwann cells. In this study, the possible effects of methylprednisolone and vitamin B12 on nerve regeneration, after nerve damage were evaluated using immünohistochemical methods. 40 albino Wistar 3-month-old male and female rats weighing 250-300 grams were used in the study. The subjects were divided into 4 groups with 10 experimental animals in each group. Group 1 (n:10): Crush-like nerve damage was created by pinching the left mental nerve for 60 seconds with an aneurysm clip, and 1 ml of saline was administered systemically intraperitoneally for 14 days. Group 2 (n:10): Crush-like nerve damage was created by pinching the left mental nerve for 60 seconds with an aneurysm clip and 2mg/kg methylprednisolone was administered intraperitoneally for 14 days. Group 3 experimental group (n:10): The left mental nerve was pinched for 60 seconds with an aneurysm clip and crush-like nerve damage was created, and 2mg/kg of vitamin B12 was administered intraperitoneally for 14 days. Group 4 experimental group (n:10): The left mental nerve was pinched for 60 seconds with an aneurysm clip and crush-like nerve damage was created, intraperitoneally 2mg/kg methylprednisolone and 2mg/kg vitamin B12 were administered together for 14 days. All rats were sacrificed on the 28th postoperative day, and histopathological evaluation was performed. In the evaluation of nerve damage, it was determined that the most damage was in the control group and all groups were significantly less damaged compared to the control group. (p0.05) It was observed that B12 and B12+Methylprednisolone groups reached significantly higher NCAM expression levels compared to the control group and methylprednisolone group.