Metaverse and urban perception the flâneur experience as an element of metaverse
Metaverse ve kent algısı: Metaverse elementi olarak flâneur deneyimi
- Tez No: 725012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kent algısı kavramı uzun süredir tartışılan bir konu olmakla beraber bir toplumun sadece mimarisinden öte yazılı, görsel ve edebi alanlarında bile toplumun izlerini ortaya çıkarmaktadır. Kent algısını konuşabilmemiz için, kenti keşfeden flâneurlerden bahsetmeden geçmemiz mümkün olamaz. Flâneurler için bulundukları ortamlarda aylaklık ederek aslında bölgenin analizi yapan, çevredekileri kişilerin eğilimlerini, özellikleri anlamaya meraklı kaşifler olarak tanıtabiliriz. Bu tez kent ve flâneurluk kavramları üzerinden geçererek, günümüzde flâneurluk deneyiminin yeni gezinti alanları olduğundan bahseder. Gelişen teknoloji ile elimizde artık yeni mekanlar vardır. Bu mekanlardan video oyunları içerisinde ne denli deneyimler yaşanabilir karar verilebilmesi için çeşitli oyunlar incelenerek bu oyunlardan hangisi flâneur için daha iyi bir deneyim aktarıyor incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Concept of urban perception has been a subject that has been discussed for a long time, it reveals the traces of a society in written, visual and literary fields beyond just its architecture. In order to talk about the perception of the city, we cannot pass without mentioning the flâneurs who discovered the city. Flaneurs are explorers who, by idling around in their environments, actually analyze the region and are curious to understand the tendencies and characteristics of the people around them. This thesis goes over the concepts of city and flâneur, and mentions that flâneurism experience is new excursion areas today. In order to decide how much experience can be experienced in video games from these places, various games will be examined and which of these games will provide a better experience for the flâneur will be examined.