Özel sektörde görev alan ve pandemiden dolayı evden çalışan bireylerin hedonik açlık durumları ile vücut ağırlıkları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between hedonic hunger status and body weight of private sector employees working from home due to the pandemic
  1. Tez No: 725013
  2. Yazar: BURCU KAYACI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. CAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vücudun ihtiyacı olmadığı halde, besinlerin tadı, kokusu ve diğer özelliklerden dolayı iştahta meydana gelen artma ve besini tüketirken alınan zevk ile ilişkili olan açlık hissi“hedonik açlık”olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma; pandemi döneminde evden çalışan bireylerin hedonik açlık durumları ile vücut ağırlıkları arasındaki ilişkiyi göstermek amacıyla planlanmıştır. Çalışma, İstanbul ilinde ikamet eden ve pandemiden dolayı evden çalışma yapan, 18-65 yaş aralığına sahip 384 gönüllü birey (232'si kadın, 152'si erkek) üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların demografik özelliklerine, sağlık bilgilerine ve beslenme alışkanlıklarına ait bilgileri saptamak amacıyla e-anket formu, pandemi öncesi ve pandemi sırasına ait besin seçimlerini saptamak için Besin Tüketim Sıklığı (BTS) ve hedonik açlık durumlarını belirleyebilmek amacıyla Besin Gücü Ölçeği (BGÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin, yaşları ile hedonik açlık değerleri arasında anlamlı bir korelasyon (ilişki) saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The feeling of hunger associated with the increase in appetite due to the taste, smell and other characteristics of the food and the pleasure from consuming it while body does not needing it is defined as“hedonic hunger”. This study was planned to show the relationship between hedonic hunger and body weights of individuals working from home during the pandemic period. This study was carried out on 384 volunteer individuals (232 female, 152 male) aged between 18-65, residing in Istanbul and working from home due to the pandemic. An e-survey form was created in order to determine the demographic characteristics, health information and nutritional habits of the participants. Food Consumption Frequency (FCF) was applied to determine the food choices before and during the pandemic. In order to determine the hedonic hunger conditions, the Nutrient Power Scale (NPS) was applied. There was no significant correlation between the ages of the individuals participating in the study and their hedonic hunger values (p>0.05).