Dışişleri bakanı İsmail Cem Dönemi (1997-2002): Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin analizi
Foreign minister İsmail Cem Period (1997-2002): Analysis of Turkey-Greece relations
- Tez No: 725051
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İsmail Cem Dışişleri Bakanı olduğu 1997-2002 arası dönemde Türk Dış Politikası'na yeni bir perspektif kazandırmıştır. Türkiye ile Yunanistan ilişkileri bu dönemde dostluk ve işbirliği yönünde gelişmiştir. Bu tez çalışmasının konusunu İsmail Cem'in Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde yaşanan değişim oluşturmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasında İsmail Cem'in dış politika anlayışı çerçevesinde 1997-2002 arasındaki Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinin boyutunu ortaya koymak ve ilişkilerin değişiminde İsmail Cem'in rolünü analiz etmek amaçlanmıştır. Literatür taraması, arşiv çalışması ve söylem analizi yöntemlerinin uygulandığı tez çalışması üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinin tarihi gelişimi, ikinci bölümde İsmail Cem'in özgeçmişi ve Türk Dış Politikası'na katkıları, üçüncü bölümde ise 1997-2002 arası dönemde Türkiye ile Yunanistan ilişkilerinde yaşanan gelişmeler yer almıştır. Ayrıca bu bölümde İsmail Cem'in dış politika söylem ve pratiklerindeki tutarlılık analiz edilerek ilişkilerin değişiminde oynadığı rol ortaya koyulmuştur. İsmail Cem'in kişisel karakteri, mesleki tecrübesi ve analiz yeteneğiyle ilişkileri değişime yönlendiren uygun stratejiler geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İsmail Cem brought a new perspective to Turkish Foreign Policy between 1997-2002 when he was Minister of Foreign Affairs. Relations between Turkey and Greece developed in the direction of friendship and cooperation in this period. The subject of this thesis is the change in the relations between Turkey and Greece when İsmail Cem was the Minister of Foreign Affairs. In this context aim of the this thesis is reveal the dimension of the relations between Turkey and Greece between 1997-2002 within the framework of İsmail Cem's foreign policy understanding and to analyze the role of İsmail Cem in the change of relations. The thesis study, in which literature review, archive work and discourse analysis methods are applied, consists of three parts. In the first part, the historical development of the relations between Turkey and Greece, in the second part, İsmail Cem's background and his contributions to Turkish Foreign Policy, and in the third part, the developments in the relations between Turkey and Greece between 1997-2002. In addition, in this section, the consistency of İsmail Cem's foreign policy discourse and practices is analyzed and the role he plays in the change of relations is revealed. It has been determined that İsmail Cem, with his personal character, professional experience and analytical ability, has developed appropriate strategies that lead relationships to change.