Evre 3 kienböck hastalarında uygulanan STT ve SC füzyon sonuçlarının radyolojik ve fonksiyonel olarak karşılaştırılması
Radiological and functional comparison of STT and SC fusion results in stage 3 kienbock patients
  1. Tez No: 725052
  2. Yazar: OZAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAYDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Liechtman evre 3 Kienböck hastalarında STT füzyon ve SC füzyon sonuçlarının etkinliğinin saptanması ve her iki yöntemin birbirine karşı avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi amacıyla bu çalışma planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2012 ve 2021 yılları arasında Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi El Cerrahisi Kliniğinde Evre 3 Kienböck Hastalığı nedeniyle STT füzyon ya da SC füzyon yapılmış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Yeterli takip süresine sahip olan 31 STT füzyon hastası ve 33 SC füzyon hastası çalışmaya dahil edildi. Bu hastaların el bileği ROM'ları, Jamar dinamometrik ölçümleri, radyolojik ölçümleri, ağrı ve fonksiyonel skorlandırmaları ve gelişen komplikasyonları kaydedildi. Ölçümler SPSS 21 versiyonu ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: 64 hastamızın 37'si kadın (%57,8); 27'si ise erkektir (%42,2). Hastaların ortalama yaşı 33,27±10,85 (16-65)'dir. Başvuru anında 15 hasta (%23,4) Lichtman evre 3A; 45 hasta (%70,3) evre 3B; 4 hasta (%6,2) ise evre 3C'dir. Ortalama takip süresi 52,7 ay (12-118)'dır. Hastaların 31 tanesine STT füzyon; 33 tanesine SC füzyon uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was planned for detection of efficiencies of STT and SC fusions and comprasion of both methods in Liechtman stage 3 Kienböck disease. Matherial and Method: Patients who operated STT fusion or SC fusion for stage 3 Kienbock disease in the Hand Surgery Clinic of Baltalimani Bone Diseases Hospital between 2012 and 2021 were retrospectivly analyzed. 31 STT fusion patients and 33 SC fusion patients with adequate follow up period were included in the study. Wrist ROMs, Jamar dynamometric measurements, radiological measurements, pain and functional scores and complications profiles of these patients were recorded. The measurements were statistically evaluated with the SPSS 21 version. Results: 37 of our patiens (%57,8) were female; 27 of them were male (%42,2). The mean age of the patients was 33,27±10,85 (16-65). At presentation, 15 patients (%23,4) were in Lichtman stage 3A; 45 patients (%70,3) were in stage 3B and 4 patients (%6,2) were in stage 3C. Mean follow up was 52,7 months(12-118). There were 31 patients in the STT fusion group and 33 patients in the SC fusion group.