Dijital bankacılıkta yeni pazarlama yöntemleri ve katılım bankacılığı örneği
New marketing methods in digital banking and the example of participation banking
- Tez No: 725053
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 107
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünya birçok sektör bu durumdan etkilenmiş ve yaşanan değişimlere adapte olmak zorundadır. Gerçekleşen teknolojik ilerlemelerden en çok etkilenen sektörlerden biride bankacılık olmuştur. Dijital bankacılık kavramı da teknolojik gelişmelere entegre bir şekilde gelişim ve değişimine devam etmektedir. Bu çalışmada özellikle son yıllarda dijital bankacılıkta yaşanan gelişmelerle birlikte sistemleri ve süreçlerin nasıl ilerlediği anlatılmıştır. Bankacılığın Türkiye ve Dünya tarihindeki süreci, bankacılık türleri, bankacılık yapıları, dijital bankacılığın metotları açıklanmaya çalışılmıştır. Bankaların dijital bankacılığa adapte olma süreçleri zor olduğu kadar bir o kadarda hızlı olmak zorundadır. Bu durumun sebebi ise rekabetçi piyasa ortamında bankaların diğer bankalarla rekabet edebilmeleri için yaşanan değişimlere hızlı bir şekilde ayak uydurabilmeleri gerekmektedir. Bankalar bu süreçte teknolojik alt yapılarını geliştirme, bankacılığın şube hizmetlerini dijital kanallara taşıma, çağrı merkezlerinin hizmet ve ürün ağını geliştirme gibi birçok çalışmayı birlikte yürütmektedirler. Çalışmanın son bölümünde ise dijital bankacılığının, katılım bankacılığı üzerinde nasıl bir etki yapacağı, dünyada ve Türkiye'de katılım bankacılığı örnekleri, katılım bankacılığının süreçlerinin dijital kanallara aktarılması gibi süreçler incelenmiştir. Özellikle yaşanan teknolojik gelişmelerin ve gelişen dijital bankacılığın katılım bankası üzerindeki etkinliği, dijitalleşmenin sürdürülebilirliği ve denetimi gibi etkileri, Türkiye ve Dünya' da katılım bankaları örnekleri üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, many sectors in the world have been affected by this situation and have to adapt to the changes. One of the sectors most affected by the technological advances has been banking. The concept of digital banking continues to evolve and change in an integrated manner with technological developments. In this study, it has been explained how the systems and processes have progressed, especially with the developments in digital banking in recent years. The process of banking in Turkey and the world, banking types, banking structures, methods of digital banking are tried to be explained. The process of banks' adaptation to digital banking has to be as fast as it is difficult. The reason for this is that in a competitive market environment, banks must be able to quickly adapt to the changes in order to compete with other banks. In this process, banks carry out many studies together, such as developing their technological infrastructure, transferring banking branch services to digital channels, and developing the service and product network of call centers. In the last part of the study, how digital banking will affect participation banking, participation banking examples in the world and in Turkey, processes such as transferring participation banking processes to digital channels are examined. In particular, the effects of technological developments and developing digital banking on participation banks, such as the sustainability and control of digitalization, have been examined through the examples of participation banks in Turkey and the world.