Algılanan ebeveyn tutumları ve iletişim becerilerinin depresif duygulanımla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived parental attitudes and communication skills with depressive affect
- Tez No: 725087
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı; algılanan ebeveyn tutumları ve iletişim becerilerinin depresif belirtilerle ilişkisinin incelenmesidir. Bu çalışmanın örneklemini 18-35 yaş aralığında, 362 birey oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumları, iletişim becerileri ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişki; yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyoekonomik durum ve ebeveynlerin medeni durumu gibi demografik değişkenlerle araştırılmıştır. Araştırmada,“Kişisel Bilgi Formu”,“Algılanan Ebeveyn Tutumları Ölçeği- Çocuk Formu (KAET-Ç)”,“İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği (İBDÖ)”,“Beck Depresyon Envanteri (BDE)”kullanılmıştır. Araştırmada analiz için, pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumlarının (reddedici, duygusal sıcak, aşırı koruyucu) depresif belirti düzeylerine göre farklılaştığı saptanmıştır. Araştırmada iletişim becerileri değerlendirme ölçeği genel toplamanın depresyon için yordayıcı bir parametre olduğu görülmüştür. İletişim becerilerinin, algılanan ebeveyn tutumları anne ve baba reddedicilik alt boyutlarıyla negatif, anne ve baba duygusal sıcaklık alt boyutlarıyla pozitif yönde bir ilişkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between perceived parental attitudes and communication skills and depressive symptoms. The sample of this study consists of 362 individuals between the ages of 18-35. Correlational research type of searching model was used in this research. In the study, the relationship between individuals' perceived parental attitudes, communication skills and depressive symptom levels was investigated with demographic variables such as age, gender, education level, socioeconomic status and marital status of the parents. In the study,“Demografic İnformation Form”,“Egna Minnen Barndoms Uppfrostan (EMBU)”, Beck Depression Inventory (BDI)“ and ”Communication Skills Evaluation Scale (CSES)" were used as data collection tools. Pearson correlation analysis, independent sample t-test, one-way analysis of variance and multiple regression analysis were used for analysis in the study. According to the results of the research, it was determined that the parental attitudes (rejecting, emotional warmth, overprotective) of the individuals differed according to their depressive symptom levels. In the study, it was seen that the general aggregation of the communication skills assessment scale was a predictive parameter for depression. Communication skills, perceived parental attitudes have a negative relationship with mother and father rejection sub-dimensions, and positive relationships with mother and father emotional warmth sub-dimensions.