6-12 yaş arası çocuklarda aşı enjeksiyonu sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of virtual reality glasses on pain and anxiety during vaccine injection in children aged 6-12
  1. Tez No: 725209
  2. Yazar: BÜŞRA KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırma 6-12 yaş arası çocuklarda aşı enjeksiyonu sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı ve anksiyete üzerine etkisini belirmek amacı ile randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde Nisan 2019-Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucu çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 70 çocuk (deney grubu=35, kontrol grubu=35) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında çocuk ve ailelerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacı ile ''Kişisel Bilgi Formu'', işlem öncesi ve sonrası anksiyetelerini değerlendirmek için ''Çocuk Korku Ölçeği'' (Children's Fear Scale; CFS), işlem sonrası duyulan ağrı seviyesini değerlendirmek için ''Wong Baker Yüz İfadeleri Ağrı Derecelendirme Ölçeği-WBFPRS'' kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara aşı (tetanoz-difteri) uygulama işlemi süresince sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletilmiş, kontrol grubundaki çocuklara ise sadece rutin aşı (tetanoz-difteri) uygulaması yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled type experimental study to determine the effect of virtual reality glasses on pain and anxiety, applied during vaccine injection in children aged 6-12 years. The research was carried out in Sakarya Training and Research Hospital Pediatric Emergency Service between April 2019 and March 2021. The sample of the study consisted of a total of 70 children (experimental group=35, control group=35), who accepted to participate in the study as a result of the power analysis and met the sample selection criterias. In data collection,“Personal Information Form”was used to determine socio-demographic characteristics of children and families,“Children's Fear Scale (CFS)”was used to evaluate pre- and post-procedure anxiety, "Wong Baker Faces Pain Rating Scale-WBFPRS' was used to evaluate post-procedure pain level. During the vaccination (tetanus-diphtheria) application process, the children in the experimental group watched a video with virtual reality glasses, while the children in the control group were only given routine vaccination (tetanus-diphtheria). The datas obtained in the research were analyzed by transferring them to the IBM SPSS Statistics 26 package program.