Selçuklularda suç ve cezalandırma usulleri
Crime and punishment procedures in Seljuk
- Tez No: 725210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Ortaçağ'ın en önemli devletlerinden biri olan Selçuklular kurulmadan önce tarih sahnesinde yer almış Türk devletlerinden aldığı mirası ve İslam hukukunu birleştirip uygulamaya çalışmışlardır. Böylece Selçuklu devleti bünyesinde Şer'i ve Örfî hukukun uygulandığı bir adalet mekanizması oluşmuş ve devletin sınırları genişledikçe dönemin şartlarına göre ilaveler ve değişiklikler yapılmıştır.Selçuklu hanedan mensuplarının, devlet adamlarının ve halktan kişilerin işlediği suç olarak değerlendirilen olaylar ve ne tür cezaların verildiği incelenmiştir. Devlete karşı isyan, ihanet, görevi ihmal, savaştan kaçma, devlet yöneticilerine suikast ve sultana saygısızlık en ağır suç olarak görülmüş ve cezasız kalmamıştır. Toplum içinde ahlaksızlık olarak kabul edilen zina, hırsızlık, halka zulüm, iftira suçları da ağır bir şekilde cezalandırılmıştır. Suda boğma, zehirleme, derisini yüzerek içine saman doldurma, yakarak öldürme, ortadan ikiye bölme, çarmıha germe bu cezalandırma örneklerindendir. Çalışmamızda cezalandırmaların hangi suçlara karşılık verildiği ve ne şekilde uygulandığı üzerinde durulmuş ve uygulanan yöntemler örnek olaylarla ayrıntılı bir şekilde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Seljuks, one of the most important states of the Middle Ages, tried to combine the legacy of the Turkish states that took place on the stage of history before them and the Islamic law. Thus, withi the Seljuk state, a justice mechanism in which Shari'a and Customary law was applied. As the borders of the state expanded, additions and changes were made according to the conditions of the period. The events that are considered as crimes committed by the members of the Seljuk dynasty, statesmen and commoners and what kind of punishments were given were examined. Revolt against the state, betrayal, neglect of duty, escaping from war, assassination of state administrators and disrespecting the sultan were seen as the heaviest crimes and did not go unpunished. The crimes of adultery, theft, cruelty to the public and slander, which are considered immoral in the society, were also severely punished. Stuffing, poisoning, skinning, stuffing straw, killing by burning, splitting in half, crucifixion are examples of these punishments. In our study, it was emphasized which crimes were punished and how they were applied, and the applied METOTs were explained in detail with case studies.