Sembolizm bağlamında K.D. Balmont'un şiirlerinin çözümlenmesi
Analysis of K.D. Balmont's poems within the context of symbolism
  1. Tez No: 725218
  2. Yazar: MESUDE SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. ZEYNEP GÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Konstantin Dmitriyeviç Balmont (1867-1942), Gümüş Çağ'ın ve Rus Sembolizminin teorisyenlerinden ve en ünlü şairlerinden biridir. Şair, kendine özgü üslubuyla kaleme aldığı şiirleri sayesinde sembolizmin Rus edebiyatında yerleşmesini sağlar ve Rus şiirinin gelişiminde önemli bir rol oynar. Sanatının ikinci dönemini oluşturan 1900'lü yılların başında Balmont, ününün zirvesine ulaşır. Bu dönemde verdiği eserler, yeni dekadan ve sembolist akımın odak noktası olur. Şair, Hint felsefesi, Alman idealizmi ve Solovyov felsefesi temelinde gelişen sembolist düşünce çerçevesinde sanat anlayışını geliştirir. Balmont, dini-felsefi öğeleri diğer sembolistler kadar yoğun mistik bir biçimde işlememesi, daha ziyade kendi duygu dünyasını yansıtma amacıyla kullanması bakımından farklıdır. Bu açıdan Balmont, sembolistler arasındaki en bireyci şair olarak görülür. Şair, panteist dünya görüşü doğrultusunda özellikle dört element, Güneş, Ay gibi kozmogonik öğeleri sanatının ilk ve ikinci evrelerinde hemen her şiirinde işler. Ekim 1917 Devrimi neticesinde Paris'e kaçması sonucunda bir göçmen olarak hayatını sürdüren şairin şiirlerinin konusu doğal olarak Rusya olur. Şair, şiirlerinde memleketine duyduğu özlemi Rusya'ya ait kültürel, tarihi ve mitolojik öğeler aracılığıyla aktarır. Bu doğrultuda tezimizin amacı, Balmont'un şiirlerinde ele aldığı temel konu, imge ve sembolleri en tipik örnekler aracılığıyla ortaya koymak ve elde edilen veriler doğrultusunda ayrıntılı bir biçimde çözümlemektir. Bununla beraber Balmont'un Gümüş Çağ dönemi Rus şiiri ve Rus sembolizmindeki yerini saptama tezimizin bir diğer hedefini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Konstantin Dmitrievich Balmont (1867-1942) is one of the theorists and most famous poets of Russian Symbolism and Silver Age. He ensures establishment of symbolism in Russian literature through poems written in his own unique style and plays an important role in development of Russian poem. In the beginning of the 1900's, forming the second period of his art, Balmont reaches the peak of his fame. His literary works, belonging to this period, becomes the focus of new decadent and symbolist movement. The poet develops his artistic point of view within the framework of the philosophy of symbolism, based on Indian philosophy, German idealism and Solovyov philosophy. Balmont differs among symbolists in that he doesn't handle religious-philosophical elements as intensely as mystic symbolists; he rather uses them to reflect his emotional and imaginary world. Thus, he is accepted as the most individualist poet among symbolists. The poet handles cosmogonic items such as water, air, fire, soil, Sun, and moon within the context of pantheist point of view almost in his every poem, especially in the first and second periods of this art. After the October 1917 Revolution he immigrates to Paris and starts to live as an emigrant. Thus, the main subject of his poems becomes Russia. The poet reflects his yearning to hometown through historical, cultural, and mythological aspects of Russia. Accordingly, the aim of our dissertation is to put forward the main subjects, images and symbols handled in poems by Balmont through typical examples and to examine them in detail through obtained data. Also, we aim to determine Balmont's place in poetry of Silver Age and Russian Symbolism. Константин Дмитриевич Бальмонт (1867-1942) является одним самых известных поэтов русского символизма и Серебряного века. Посредством своих стихотворных произведений написанных в своеобразном стиле, Бальмонт стал создателем символизма в русской литературе и сыграл важную роль в развитии русской поэзии. В начале 1900-х годов, составляющих второй период творчества Бальмонта, он достигает вершины своей славы. Его произведения, относящиеся к этому периоду, становятся средоточием нового декадентского и символистского движения. Поэт развивает своё художественное мировоззрение в рамках философии символизма, опирающейся на индийскую философию, немецкий идеализм и философию В.С. Соловьева. Поэт отличается от других символистов тем, что он пользуется религиозно-философскими образами не в мистическом смысле. Он пользуется этими образами скорее, для того, чтобы отразить свой воображаемый, идеальный и эмоциональный мир. Поэтому, он считается самым индивидуалистическим поэтом среди символистов. Особенно в первой и второй периоды своего творчества, Бальмонт обращается к космогоническим образам почти в каждом своем стихотворении в следствии своего пантеистического мировоззрения. После Октябрьской революции 1917 года он иммигрирует в Париж и начинает эмигрантскую жизнь. Таким образом, главной темой его стихов этого периода становится Россия. Он отражает свою тоску по родине посредством изучения аспектов славянской мифологии и культуры. Таким образом, целью нашей диссертации является установление общих образов, символов и тем в стихах Бальмонта посредством типичных примеров и подробное рассмотрение их по полученным данным. Целью нашего исследования также является определение места Бальмонта в поэзии русского символизма и Серебряного века.