Yüksek risk nöroblastomlarda mikrosatellit instabilitesi: P53 ekspresyonu ve T lenfosit infiltrasyonu ile korelasyonu
Microsatellite instability in HİGH risk neuroblastomas: P53 expression and corelation of T lymphocyte infiltration
- Tez No: 725229
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDENER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 808
Özet
Nöroblastom (NB), çocuklarda en sık görülen solid ekstrakraniyal tümörlerdir. NB' lar klinik olarak kendiliğinden gerileme ya da matürasyondan agresif progresyona kadar değişik durumlar gösterebilmektedir. Hastalığın seyri, tanı anındaki yaşa ve hastalığın prevelans ve insidans değerleri, histolojik alt tipe ve tümör dokusundaki genetik değişikliklere göre farklılık göstermektedir1. Nöroblastom, nöral krest hücrelerinden köken alan ve çocukluk çağı malign tümörlerinin toplam sayısının %7-11'ini oluşturan, akut lösemi, merkezi sinir sistemi tümörleri ve malign lenfomalardan sonra dördüncü sırada yer alan sempatik sinir sistemi malign tümörüdür. Yüksek riskli nöroblastomlar sık tekrarlar ve kötü prognoz ile seyretmektedir. Nöroblastomlarda yüksek risk grubunda mevcut klinik gidişi açıklayacak patolojik mekanizmalar ile yeni tedavi stratejileri oluşturma gerekliliği bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı nöroblastomlarda mikrosatellit instabilite, tümör infiltratif lenfositler (TILs) durumu ve bu durumun ve p53 mutasyonu ile ilişki durumunu araştırmaktır. Bu amaçla, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji arşivlerinden çıkarılan 52 pediatrik nöroblastom olgusuna ait formalin fikse parafine gömülü doku ve hastalara ait demografik ve klinik veriler kullanıldı. Tüm olgular için histolojik tanıların konfirmasyonu yapıldı. İmmünohistokimya yöntemi kullanılarak P53(proetin-53), CD3(Cluster of Differentiation3), MLH1(MutL homolog 1), MSH6(MutS homolog 6), MSH2 MutS homolog 2 ve PMS2(Postmeiotic Segregation Increased 2) antikorları kullanılarak histolojik verileri ve aralarındaki korelasyon ortaya konuldu. P53 mutasyonu ile yüksek Mitosis-Karyorrhexis Index (MKİ) arasındaki anlamlı ilişki, tümörü infiltre eden lenfosit (TIL) sayısının yüksekliği ile NMYC arasındaki anlamlı ilişki, stromayı infiltre eden lenfosit (SIL) yüksekliği ile yüksek risk arasındaki ilişki literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma (NB) is the most common solid extracranial tumor in children. NBs can show clinically different conditions ranging from spontaneous regression or maturation to aggressive progression. The course of the disease varies according to the age at diagnosis, the prevalence and incidence values of the disease, histological subtype and genetic changes in the tumor tissue1. Neuroblastoma is a malignant tumor of the sympathetic nervous system that originates from neural crest cells and constitutes 7-11% of the total number of childhood malignant tumors, and ranks fourth after acute leukemia, central nervous system tumors and malignant lymphomas. High-risk neuroblastomas have frequent recurrences and poor prognosis. There is a need to create new treatment strategies with pathological mechanisms that will explain the current clinical course in the high-risk group of neuroblastomas. The aim of this study is to investigate the microsatellite instability, tumor infiltrative lymphocytes (TILs) status in neuroblastomas and its relationship with p53 mutation. For this purpose, formalin-fixed paraffin-embedded tissue and demographic and clinical data of 52 pediatric neuroblastoma cases extracted from the pathology archives of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine were used. Histological diagnoses were confirmed for all cases. Histological data and correlation between them were revealed using CD3, P53, MLH1, MSH2, MSH6 and PMS2 immunohistochemistry results were documented. The significant relationship between p53 mutation and high Mitosis-Karyorrhexis Index (MKI), a significant relationship between high tumor-infiltrating lymphocyte (TIL) count and NMYC, relationship between high stroma-infiltrating lymphocyte (SIL) and high risk will contribute to the literature.