Avrupa Birliği'nin sınırlarının korunması kapsamında göçmenlerin dijital takibi
Digital monitoring of immigrants in the scope of the protection of the European Union's borders
  1. Tez No: 725228
  2. Yazar: MUHSİN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Administration, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Pasaportlar ile yapılan sınır takipleri günümüzde çok daha ileri boyutlara taşınarak yapay zeka, algoritma ve biyometrik teknolojilerin de kullanıldığı bir sürece evrilmiştir. Sınır kontrolleri fiziki sınırlar ile örtüşmemeye başlamış; teknolojik bariyerlerin, veri tabanlarının, kara ve denizlerde takip yapan dijital tabanlı cihazların, sistemlerin de kullanıldığı karmaşık bir hal almıştır. Kullanılmakta olan takip ve gözetleme sistemlerine, sosyal medya ortamları, yapay zeka algoritmaları gibi dijital tabanlı teknolojiler de eklemlenmiştir. Sınır hareketliliğinin düzenlenmesi ve istenmeyen kişilerin daha ulusal topraklara girme şansı bulamadan tespit edilmesi için geniş bir dijital teknoloji yelpazesi bu önlemler kapsamında kullanılmaktadır. Avrupa Birliği uzun zamandır göçmenler açısından bir çekim merkezi durumundadır. AB üye devletler arasındaki sınırlarda kontrollerin kaldırılması ve dış sınırlarda ortak bir sınır yönetim sisteminin geliştirilmesi kapsamında; üçüncü ülke vatandaşları sıkı sınır kontrollerine ek olarak güncel dijital teknolojilerin de olduğu dijitalleştirilmiş bir ortam ile takip edilmekte, bir dizi prosedür ve uygulamaya tabi tutulmaktadır. Avrupa Birliği içerisinde hareketliliklerin düzenlenmesine ve düzensiz göçmenlerin, istenmeyen unsurların, yasadışı hareketliliklerin engellenmesine yönelik çeşitli AB kurumları özellikle Frontex önemli görevler üstlenmiş durumdadır. Sınırların dijitalleştirilerek e-sınırlara dönüştürme çalışmaları devam etmektedir. Sınır takibi sadece AB coğrafyasının fiziki sınırları ile sınırlı kalmamakta; beton duvarlar, dikenli teller gibi süregelen mekanizmalara ek olarak fiziki sınırların ötesine taşınan uzaktan kontroller, kalkış öncesi elde edilen dijital verilerle desteklenen risk analizleri, profil oluşturma, yapay zeka ve biyometrik teknolojilerden de faydalanılmaktadır. Diğer taraftan İborderctrl gibi sistemler aracılığı ile yüz tanıma, zihinsel durum ve duyguların da tespiti, otomatik karar verme ve analiz etmek amacıyla çalışmalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Border monitoring with passports has been carried to a much higher level today and has evolved into a process where artificial intelligence, algorithms, and biometric technologies are also used. Border controls began to mismatch with physical borders; It has become complex where technological barriers, databases, digital-based devices, and systems that track on land and sea are also used. Digital-based technologies such as social media environments and artificial intelligence algorithms have also been added to the tracking and surveillance systems being used. A wide range of digital technologies are used as part of these measures to regulate border mobility and detect unwanted persons before they have a chance to enter national territory. The European Union has long been a center of attraction for immigrants. Within the scope of removing controls at the borders between EU member states and developing a common border management system at external borders; In addition to strict border controls, third-country citizens are followed in a digitalized environment with up-to-date digital technologies, and are subjected to a series of procedures and practices. Various EU institutions, especially Frontex, have undertaken important tasks in regulating mobility within the European Union and preventing irregular migrants, unwanted elements and illegal movements. The efforts to digitize borders into e-borders are continuing. Border monitoring is not limited to the physical borders of the EU geography; In addition to ongoing mechanisms such as concrete walls and barbed wire, remote controls that go beyond physical borders, risk analyzes supported by digital data obtained before take-off, profiling, artificial intelligence, and biometric technologies are also utilized. On the other hand, studies are carried out for face recognition, detection of mental states and emotions, automatic decision making, and analysis through systems such as Iborderctrl.