Non-kardiyak (kalple ilişkisi olmayan) gögüs ağrılarının algılanma derecesi ile aleksitimi ve sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relationship between the degree of perception of non-cardiac (non-heart related) chest networks and their aleks and social support levels
  1. Tez No: 725257
  2. Yazar: TÜRKAN MİŞELİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SEMA BENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı non-kardiyak (kalple ilişkisi olmayan) göğüs ağrılarının algılanma derecesi ile aleksitimi ve sosyal destek arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu araştırmanın örneklemi, Şanlıurfa Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Kardiyoloji polikliniklerine başvuran 385 hastadan oluşmuştur. Araştırmanın verileri Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Göğüs Ağrısı Derecelendirmesi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the degree of perception of non-cardiac (non-heart-related) chest pains and the relationship between alexicyte and social support. The sample of this study consisted of 385 patients who applied to cardiology outpatient clinics at Sanliurfa Application and Research Hospital. The data of the study were collected with Toronto Alexithymia Scale (TAS-20), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and Chest Pain Rating.