Pentraxin-3'ün pulmoner tromboemboli tanısındaki yeri ve prognoz ile ilişkisi
Diagnostic and prognostic value of pentraxin-3 in pulmonary thromboembolism
  1. Tez No: 725256
  2. Yazar: RIDVAN BAYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ SARINÇ ULAŞLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Pulmoner tromboemboli (PTE) tanısı koymada pentraxin-3 (PTX-3)'ün rolünün araştırılması, PTX-3'ün PTE tanısında kullanılan mevcut prognostik kriter ve parametrelerle kıyaslanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif vaka-kontrol çalışmasında, PTE kuşkusu ile değerlendirilen ve bigisayarlı tomografi pulmoner anjiografi (BTPA) çekilen hastalar BTPA sonucuna göre iki grupta değerlendirildi. Aralık 2020-Eylül 2021 arasında yürütülen bu çalışmada Grup 1'de (PTE olan) 91, grup 2'de (PTE olmayan) 77; toplam 168 hastanın demografik bilgileri, klinik özellikleri, Wells skorları, laboratuvar sonuçları; PTE olan hastaların PESI, transtorasik ekokardiyografi (TTE) bulguları, tedavileri, BTPA'da sağ ventrikül/sol ventrikül (RV/LV) oranları, Mastora ve Qanadli indeksleri, 30 ve 90 günlük mortalite verileri not edildi. Hastalardan başvuru sırasında kan alınarak serum örnekleri PTX-3 için ELISA ile analiz edildi. Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve komorbid hastalıkların görülme sıklıkları benzerdi. İki grubun PTX-3 düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. PTX-3 medyan değeri grup 1 için 2,39 (0,38); grup 2 için 2,4 (0,4) ng/ml ölçüldü (p: 0,614). PTX-3 ile PESI, RV/LV oranı, Mastora indeksi, Qanadli indeksi, B tipi natriüretik peptid (BNP), troponin, D-dimer, hastane yatış süresi arasında korelasyon görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the role of pentraxin-3 (PTX-3) during diagnostic workup of pulmonary thromboembolism (PTE) and to compare PTX-3 levels with other currently used prognostic parameters. Material-Method: In this prospective case-control study, patients evaluated for suspected PTE and undergoing computed tomography pulmonary angiography (CTPA) were evaluated in two groups according to CTPA results. This study which was conducted between December 2020 and September 2021, with 91 patients in Group 1 (with PTE) and 77 patients in Group 2 (without PTE), a total of 168 patients. Demographic data, clinical features, Wells scores, laboratory results of both groups; pulmonary emboli severity index (PESI), transthoracic echocardiography (TTE) findings, therapies, right ventricle/left ventricle (RV/LV) ratios in CTPA, Mastora and Qanadli indices, 30 and 90-day mortality data of patients with PTE were noted. Blood was sampled from all patients at the time of admission and later analysed by ELISA for PTX-3. Results: Age, gender, and incidence of comorbid diseases were similar between the groups. There was no significant difference between the PTX-3 levels of the two groups. The PTX-3 median value was 2.39 (0.38) ng/ml for group 1; 2.4 (0.4) ng/ml was measured for group 2 (p: 0.614). There was no correlation between PTX-3 and PESI, RV/LV ratio, Mastora index, Qanadli index, B-type natriuretic peptide (BNP), troponin-I, D-dimer, length of hospital stay.