Abbâsî Hilâfeti ile Hârizmşahlar arasındaki münâsebetler
Relations between the Abbāsid Caliphate and the Khwārazm-shāhs
  1. Tez No: 725263
  2. Yazar: CEREN YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KAYA TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Büyük Selçuklu Devleti'nin kurucusu Tuğrul Bey zamanında Selçuklu topraklarına katılan Hârizm bölgesi, Sultan Melikşah dönemine kadar yerel yöneticiler tarafından idâre olunmuştur. Hârizm bölgesini yöneten vâlilere“Hârizmşah”unvanı verilerek, bu bölgenin Büyük Selçuklu Devleti'ne bağlı bir şekilde yönetimi sağlanmıştır. Tarihî dönemlerden beri önemli hânedanlar tarafından yönetilen ve iktisâdî ve siyâsî açıdan oldukça önemli bir bölge olan Hârizm, Sultan Melikşah döneminde Taştdâr Anuştegin'e idâre edilmesi için verilmiştir. Bu sâyede Hârizmşahlar Devleti'nin tarihî süreç içerisinde teşekkülü Anuşteginoğulları tarafından sağlanmıştır. Anuştegin'den sonra yerine geçen oğlu Hârizmşah Kutbüddin Muhammed ve vârisleri tarafından bölge Selçuklu adına yönetilmiştir. Devletin teşekkülü ancak İl Arslan zamanında, Sultan Sencer'in ölümü ve Büyük Selçuklu Devleti'nin dağılmasına bağlı olarak otoritenin sarsılması nedeniyle gerçekleşebilmiştir. Hârizmşahlar Devleti, istiklâlini elde ettikten sonra Bağdat'ta İslâm devletlerinin dinî koruyuculuğunu üstlenmiş olan Abbâsî Halifeliği ile ilişkilerini sürdürerek, bağımsızlıklarının Abbâsîler tarafından da kabul görmesi hususunda politikalar geliştirmişlerdir. Bu amaçları için Hârizmşah Atsız'dan son Hârizmşah Celâleddin'e kadar tüm hükümdarlar mücâdele vermişlerdir. Çalışmamızda Hârizmşahların bu yöndeki çabaları ve Abbâsî Halifeliği'nin Hârizmşahların girişimleri karşısındaki tutumu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the reign of Toghril Bey, the founder of the Great Saldjuk State, he netered the Saldjuk lands. The second Khwārazm region was inhabited by the local people until Sultan Malik-shāh has been made. By giving the title of“Khwārazm-shāh”to the governors administering the Khwārazm region. It was governed by the Great Saldjuk State. Since historical times, a region ruled by important dynasties and very important economically and politically Khwārazm, which is first capital, was given to Anūshtigin to be administered during the reign of Sulṭan Sandjar. The establishment of state was only in the time of Il Arslan, with the death of Sandjar and due to shaking of the authority due to the disintegration of the Great Saldjuk State has been realized. The Khwārazm-shāhs State, which is the subject of our study, after obtaining its independence with the Abbāsid Caliphate, which undertook the religious guardianship of the Islamic states in Baghdad by maintaining their relations, their independence in order to be accepted by the Abbāsids. These purposes all rulers from Atsiz to the last Khwārazm-shāh Djalāl al-Dīn struggled for it. In our study, the attitude of the Abbāsid Caliphate towards these attempts has been examined.