Gaziantep'te yaşayan suriyeli göçmen kolorektal kanser hastalarının klinik ve demografik özelliklerinin araştırılması
The investigation of clinical and demographic characteristics of syrian migrant colorectal cancer patients living in Gaziantep
  1. Tez No: 725264
  2. Yazar: AKIN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYDIN AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve amaç: Çalışmamızın amacı Gaziantep'te yaşayan Suriyeli göçmen kolorektal kanser hastalarında hastalığın klinik ve demografik özelliklerinin araştırılması, aynı zamanda bu hastalarda tedaviye yanıt ve sağkalımın incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, 2013-2021 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Onkoloji Hastanesi ve Dr.Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kolorektal kanser tanısı ve tedavisi alan Suriyeli göçmen 193 hasta dahil edilmiştir. Hasta dosyaları retrospektif olarak taranmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma ile kategorik değişkenler için frekans ve yüzde analizi ile verilmiştir. Yaşam analizlerinde Kaplan-Meier yöntemi kullanılmıştır. Buna ek olarak yaşam sürelerinin karşılaştırılmasında ise Log-rank testi kullanılmıştır. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The aim of our study is to investigate the clinical and demographic features of the disease in Syrian migrant colorectal cancer patients living in Gaziantep, as well as to examine the response to treatment and survival in these patients. Materials and method: The study included 193 Syrian immigrant patients who were diagnosed and treated for colorectal cancer at Gaziantep University Şahinbey Oncology Hospital and Dr.Ersin Arslan Training and Research Hospital between 2013-2021. Patients' files were scanned retrospectively. Descriptive statistics of the data obtained from the study are given by means of mean, standard deviation for numerical variables and frequency and percentage analysis for categorical variables. Kaplan-Meier method was used for survival analysis. In addition, the Log-rank test was used to compare the survival times. Analyses were performed with the assistance of the SPSS 22.0 programme.