Milli gün ve bayramların grafik tasarım ürünleriyle tanıtılmasının farkındalık oluşturmadaki önemi (30 Ağustos Zafer Bayramı örneği)
The importance of promoting national days and holidays with graphic design products in raising awareness (Example of Victory Day on August 30)
  1. Tez No: 725285
  2. Yazar: RABİA EĞİREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Milli Gün ve Bayramlar, Türk Milleti için büyük önem arz etmektedir. Dolayısı ile vatan olarak kabul edilen bu toprakların işgallerden nasıl kurtarıldığını, zaferlere ulaşmak için Türk halkının kıt imkânlar ve zor şartlarda yaptığı mücadeleleri gelecek kuşaklara aktarmak ve yaşatmak gerekmektedir. Bunu gerçekleştirebilmenin yöntemlerinden biri Milli Gün ve bayramların grafik tasarım ürünleri ile görselleştirmek ve farkındalık oluşturmaktadır. 30 Ağustos 2022 yılı Büyük Taarruz' un 100. yılıdır. Başta bölge illeri Kütahya, Afyon, Uşak ve İzmir başta olmak üzere tüm Türkiye' de coşkuyla kutlanması beklenmektedir. Bu çalışma her Türk vatandaşının hak ettiği bir uygulama olacaktır. Bu anlamda Türkiye geneli ve bölge illerinde bu kutlamalara ilişkin hazırlıklar olduğu bilinmektedir. Ancak her kurumsal çaba ve program yanında bireysel anlamda yapılacak çalışmalara da ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma grafik tasarım ürünlerinin farkındalık oluşturma gücünün dikkate alınması, görüntülerin akılda kalıcılığı arttırma özelliği ile Milli Gün ve Bayramların yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için grafik tasarım ürünleri oluşturmayı amaçlamıştır. Araştırmada genel tarama modellerinden ilgili literatürün taranması ve sanatsal üretim süreçlerinden grafik tasarım görünürlük ürünleri oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında ilgili kaynaklardan elde edilen veriler incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bunun yanı sıra 30 Ağustos Zafer Bayramı örneği başlıklı konu, uygulaması yapılacak konu olarak ele alınmıştır. Uygulama çalışmaları kapsamında öncelikle özgün bir üslup ile Büyük Taarruz' a şekil veren Türk büyüklerinin illüstrasyonları hazırlanmıştır. Daha sonra 100. yıl anısına logo çalışmaları oluşturulmuştur. Bu uygulamalar dijital çizim tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Devamında takvim, pul, mektup, kitap ayracı, hediyelik hatıra tabak, fincan, ambalaj tasarımları [hoşaf, kumanya, leblebi], şapka, rozet, fular, bandana, t-shirt, roll up banner, personel kartı, telefon kılıfı, çanta, ajanda, bardak ve anahtarlık ürünleri hazırlanmıştır. Hazırlanan grafik tasarım ürünlerinin kullanılabileceği, kullanıldığı takdirde yapılan bu ürünlerin ulaşacağı her uygulamanın daha fazla kişiye ulaşarak, bayramlarımızın unutulmayarak aktarılması ve 30 Ağustos Zafer Bayramı' nın 100. yılının farkında olacağı, Tük Tarihi' nin dönüm noktalarından biri olan bu zaferi yeniden hatırlayacağı ve geleceğe taşıyacağı umulmaktadır. Bu tarz uygulamaların diğer Milli Gün ve Bayramlar için yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Our National Days and Holidays are of great importance for the Turkish Nation. Therefore, it is necessary to convey to future generations how these lands, which are considered to be the homeland, were liberated from the invasions, and the struggles that the Turkish people made in scarce opportunities and difficult conditions in order to achieve victories. One of the methods to do this is to visualize and raise awareness of National Days and Holidays with graphic design products. August 30, 2022 the 100th anniversary of the Great Offensive. It is expected to be celebrated with enthusiasm all over Turkey, especially in the provinces of Kütahya, Afyon, Uşak and Izmir. Moreover, this will be an application that every Turkish citizen deserves. In this sense, it is known that there are preparations for these celebrations in the general and regional provinces of Turkey. However, besides each corporate effort and program, it is also thought that there is a need for individual studies to be done. This research aimed to create graphic design products to take into account the power of graphic design products to create awareness, to make National Days and Holidays alive and to pass them on to future generations with the ability of images to increase mindfulness. In the research, graphic design visibility products were created from general screening models, literature screening and artistic production processes. Within the scope of the research, the data obtained from the relevant sources were examined and interpreted. In addition, the topic titled The example of Victory Day on August 30 has been discussed as the topic to be applied. Within the scope of the application studies, first of all, illustrations of Turkish elders who shaped the Great Offensive with an original style were prepared. Later, the 100th. logo works have been created in memory of the year. These applications were carried out by digital drawing technique. In continuation, calendar, stamps, letters, bookmarks, Gift shop plates, cups, packaging designs [compote, supplies, chickpeas], hat, badge, scarf, bandana, T-shirt, roll up banner, staff card, phone pouch, bag and keychain created. The graphic design products prepared can be used, each user who will reach these products if used, will reach more people, convey our holidays without forgetting, and awareness will be aware of the 100th anniversary of August 30 Victory Day, will remember this victory, which is one of the turning points of Turkish History, and will look forward to the futuren is expected to carry. It is recommended that such applications may also be made for other National Days and Holidays.