Omurga metastazı nedeniyle ameliyat olan hastalarda, hastaneye planlanmamış başvuru nedenlerinin değerlendirilmesi ve klinik incelemesi
Evaluation and clinical examination of the reasons for unplanned hospital readmissions of patients WHO have undergone surgery because of spinal metastasis
- Tez No: 725306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR KAAN YALTIRIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Tanı ve sistemik tedavi yöntemlerindeki gelişmeler sonucunda spinal metastazlarda artan sağ kalım nedeniyle bu hasta grubundaki takip, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı ameliyat edilen hasta grubunun planlanmamış hastane başvurularının analiz edilmesi ve olası sebeplerin ortaya konulmasıyla bir tedavi protokolü oluşturmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada 2010-2020 yılları arasında kliniğimizde takibi yapılmış olan 158 adet omurga metastazı retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların cinsiyetleri, yaşları, tümörlerin patolojileri ve anatomik lokalizasyonları, geliş şikayetleri, komorbiditeleri, preoperatif-postoperatif VAS skorları, cerrahi esnasındaki kanama miktarı, cerrahi süresi, preoperatif Tokuhashi ve Tomita skorları, planlanmamış hastane başvurularının varlığı ve varsa kaçıncı günde, hangi branşa olduğu incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda omurga metastazları erkeklerde sık izlenmiştir (%72,8 erkek, %27,8 kadın). 158 hastanın cerrahiyi takip eden ilk 90 gün içerisinde 57.6%'sının planlanmamış olarak tekrar başvurduğunu gözlemlendi. Bu başvuruların 60%'ı ilk 30 günken, 22%'si 30-60 gün, 17,6%'sı 60-90 arasındaydı. En sık başvuru yerleri Acil Servis (44%) ve Nöroşirürji Polikliniğiydi (%28.6%). Acil Servis başvurularının en sık nedeni ağrıyken (44%) bunu sırasıyla üriner sistem şikayetleri (12,1%), respiratuar şikayetler (9.9%), yara yeri problemleri (6,6%), gastrointestinal sistem problemleri (6.6%) izlemekteydi. İlk başvuru yeri nöroşirurji polikliniği olan hastalarda da ağrı en sık sebepken (56,5%), yara yeri problemleri (28,3%) ve nörolojik defisit (15,2%) izlemekteydi. >60 yaş hastaların sağlık kuruluşlarına tekrar başvuru oranının, 60 yaş hastalar anlamlı derecede daha fazlaydı. Erkeklerin kadınlara göre daha sık respiratuar problemlerle başvurduğu izlendi. Hastaneye tekrar başvuran hastaların postoperatif VAS skorunun daha yüksek olduğu görüldü. Tomita skoru arttıkça hastaların planlanmamış başvurularında artış eğilimi olduğu izlendi. SONUÇ: Çalışmamız, ağrı, respiratuar problemler, ürogenital sistem problemleri ve yara yeri problemlerinin taburculuk sonrası ilk 90 günde ortaya çıkan en yaygın komplikasyonlar olduğunu ve ileri yaş, komorbiditelerin varlığı, cerrahi yaklaşım tipi ve kanama miktarının fazla olması etkenlerinin tekrar başvuruyu ciddi anlamda etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: With increasing survival as a result of developments in diagnosis and systemic treatment methods for spinal metastases, the follow-up of this patient group has become increasingly important. The aim of this study was to analyse the reasons for unplanned hospital readmissions of this patient group following surgery, and to create a treatment protocol with the establishment of potential reasons. MATERIAL AND METHOD: A retrospective examination was made of 158 patients with spinal metastasis who were followed up in our clinic between 2010 and 2020. Patient records were examined in respect of age, gender, tumor pathology and anatomic localization, complaints on presentation, comorbidities, preoperative-postoperative VAS scores, amount of intraoperative bleeding, operating time, preoperative Tokuhashi and Tomita scores, unplanned hospital readmissions and if so on which day and to which department. RESULTS: Spinal metastases were seen more in males (72.8%) than in females (27.8%). Of the 158 patients followed up after surgery, unplanned readmissions was observed in 57.6% within the first 90 days; 60% of these within the first 30 days, 22% in 30-60 days, and 17.6% in 60-90 days. The most common departments of readmission were the Emergency Department (44%) and the Neurosurgery Clinic (28.6%). The reasons for readmission at the Emergency Department were seen to be pain (44%), urinary system complaints (12.1%), respiratory complaints (9.9%), wound site problems (6.6%), and gastrointestinal system problems (6.6%). Patients presenting at the Neurosurgery Clinic had complaints of pain (56.5%), wound site problems (28.3%), and neurological deficit (15.2%). The rate of patients aged >60 years presenting again at healthcare institutions was determined to be higher than that of patients aged 60 years. Males presented with respiratory problems more often than females. The postoperative VAS scores of the patients who presented again at hospital were observed to be higher. As the Tomita score increased, there was seen to be a tendency for increased unplanned readmissions of patients at hospital. CONCLUSION: The results of this study demonstrated that pain, respiratory problems, urogenital system problems, and wound site problems were the most commonly seen complications emerging in the first 90 days after discharge. Advanced age, the presence of comorbidities, type of surgical approach, and a greater amount of bleeding were seen to be the factors with a significant effect on readmission.