Omurga metastazlarında sonuca etki eden faktörler
Factors affecting the outcome of spinal metastasis
- Tez No: 725305
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT NADERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
AMAÇ: Yaygın bir metastaz bölgesi olan omurgada metastatik hastalığın beklenen yaşam süresi düşük olup hastalığın yönetimi için sağkalımın tahmini son derece önemlidir. Bu çalışmanın amacı; omurga metastazı hastalarında sonucu etkileyen faktörleri, ön planda nörolojik defisitin karakteri ve tümörün histopatolojisi olmak üzere ortaya koymaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 2010-2020 yılları arasında kliniğimizde takibi yapılmış olan ve cerrahi girişim olarak perkütan biyopsi, vertebroplasti, dekompresyon ve/veya enstrümantasyon uygulanan 158 adet omurga metastazı hastası retrospektif olarak incelenmiştir. Hastalar demografik özellikleri, tümör primeri, komorbiditeleri, preoperatif-postoperatif VAS skorları, preoperatif-postoperatif nörolojik muayeneleri, varsa nörolojik bozukluğun ve ambulasyonun karakteri, cerrahi sonrasındaki sağkalım süreleri, tümörün lokalizasyon açısından özellikleri, uygulanan cerrahilerin özellikleri, komplikasyon varlığı, Karnofsky Performans Skalası, revize Tokuhashi skoru ve Tomita skorları açısından incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda omurga metastazları erkeklerde sık izlenmiştir (%72,8 erkek, %27,8 kadın). Erkek cinsiyet, multipl seviye tutulum, intradural yerleşim ve Karnofsky Performans Skoru'nun
Özet (Çeviri)
AIM: As life expectancy is low in metastatic disease in the spine. The estimation of survival is extremely important for disease management. The aim of this study was to determine the factors affecting the outcome of patients with spinal metastasis, primarily the character of neurological deficit and the histopathology of the tumor. MATERIAL AND METHOD: A retrospective examination was made of 158 patients with spinal metastasis who were followed up in our clinic between 2010 and 2020 and were applied with the surgical intervention of percutaneous biopsy, vertebroplasty, decompression and/or instrumentation. The patients were examined in respect of demographic characteristics, the primary tumor, comorbidities, preoperative-postoperative VAS scores, preoperative-postoperative neurological examinations and neurological deficit if present and ambulation status, postoperative survival duration, tumour localization, characteristics of the surgeries, complications, the Karnofsky Performance Scale (KPS), revised Tokuhashi, and Tomita scores. RESULTS: Spinal metastasis was seen more frequently in males (72,8% male, 27,8% female). Male gender, multiple level involvement, intradural localization, and KPS