Kuruluşundan günümüze kadar İsrail'de Müslümanların durumu
The Muslims of Israel since its foundations
  1. Tez No: 72531
  2. Yazar: SİNAN İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET“Kuruluşundan Günümüze Kadar İsrail'de Müslümanların Durumu başlıklı tezimiz giriş, dört bölüm, sonuç ve bibliyografyadan oluşmaktadır. Giriş bölümünde kaynak tanıtımı, araştırmamızda takip ettiğimiz yöntemin izahının yanı sıra bu araştırma esnasında karşılaştığımız sorunları da belirtmeye çalıştık. ”Kuruluşundan Bugüne Kadar İsrail ve Devlet Oluşu" başlığını taşıyan tezimizin birinci bölümünde İsrail devletinin tarihine özet bir şekilde değinmenin yanısıra İsrail devletinde yaşayan Müslümanların sosyo-ekonomik durumlarını incelemeye çalıştık. Tezimizin II. ve III. bölümünde ise dini durumlarının üzerinde durmaya ve eğitim sorunlarını nasıl çözdüklerini ortaya koymaya gayret ettik. Tezimizin en önemli bölümlerinden biri olan IV. bölümde ise İsrail'li Müslümanların bu devleti benimsediklerini, politik özgürlüklere sahip olduklarını, kurdukları partiler ile siyasi yelpazede yerlerini aldıklarını ve İsrailli yöneticiler tarafından da benimsendiklerini ortaya koymaya çalıştık. 128
Özet (Çeviri)
SUMMARY My thesis called“The Muslims of Israel since its foundation consists of an introduction, for chapter, the conclusion and the bibliography. In the introduction I tried to elucidate the sources and the methods I used in the course of this resarch and I also gave details about the problems I encountered. In chapter one called ”Israel since its foundation and its achievement of statehood" I summarised the history of the state of Israel and I tried to analyse the socio-economic state of the Muslims living in that country. In chapters two and three of my thesis, I endeavoured to explain the religious life of Israeli Muslims and how they managed to solve their educational problems. In chapter four -which seems to be the most crucial part of the thesis- 1 tried to explain that the Israeli Muslims have adopted the state of Israel, that they have political freedom, that they are now part of the Israeli political spectrum with the political parties they set up and that they are also acknowledged by the rulers of Israel. 129