Mes'udi ve tarihçiliği
Mas'udi and his histariography
  1. Tez No: 72532
  2. Yazar: ALİ HATALMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Hazırladığımız bu tez, Mes'ûdî'nin (öl. 345/956) hayatı, eserleri, ilmî kişiliği ve özellikle tarihçiliği hakkındadır. Tezimizin“Giriş”bölümü, onun yaşadığı çağın sosyal, kültürel ve siyâsi yapısının kısa bir özetidir. Çalışmamız iki bölümden meydana gelmiştir;“Birinci Bölüm”, Mes'ûdî'nin hayatı, eserleri ve ilmî kişiliği üzerinedir. Mes'ûdî, Bağdat'ta doğmuş, tarihî materyallerini toplamak için uzun bir seyehate çıkmış, ömrünün son zamanlarında Mısır'a yerleşmiş ve Fustat'ta (Kahire'de) vefat etmiştir. Çeşitli alanlarda sayılan kırkı bulan kitaplar yazmıştır Kitaplarından,“Ahbâru'z- Zamân'nm bir bölümü”,“Mıırûcu'z-Zeheb”,“et-Tenbîh ve'l-İşrâf”ve“İsbâtu'l-Vasıyye”dışındakiler günümüze kadar ulaşmamıştır. Tarihçiliği diğer yönlerinden daha belirgindir Tezimizin“ikinci Bölümünde”, Mes'ûdî'nin tarihçiliği hakkında bilgi verilmektedir Mes'ûdî, ilk müslüman tarihçilerdendir, Murûcu'z-Zeheb'i İslâm Tarihinin ana kaynaklarından bir tanesidir ve et-Tenbîh ve'1-lşrâf ı ilk Arap coğrafya kitaplarından biri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the life, work, scientific character of Mas'udî (345/956) and especially about his being a historian. The“Introduction”part of our thesis is a short summary of social, cultural, and political structure of the period in which he lived. Our work is consisted of two parts;“Part one”is about the life, works and scientific character of Mas'udî. Mas'udî was born in Baghdat, went on a long journey to collect historical material and he settled in Egypt at the last periods of his life, and he died in Fustat (Cairo) He had written down approximately forty books on various topics.“A part of Ahbaru 'z-Zamari\ ”Mumcu 'z-Zahab“, ”at-Tanbih wa 'l-lshraf and“Isbatu 'l-Wasiyya”awere the only ones surrived today His being historian is more clear than his other sides In second part of our thesis, information is given about the historian Mas'udî. Mas'udî is one of the first moslem historian. Murucu'z-Zahab is one of the main sources of History of Islam and at-Tanbih wa'1-Ishraf has been accepted as one of the first Arabic geography book. 106