Türklerle ilgili hadislerin tedkiki
Research of the hadith concerning Turks
- Tez No: 72533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET îslam tarihinde, Hz. Peygamber'in vefatından sonra meydana gelen bazı olaylar sonucunda, müslümanlar çeşitli gruplara bölünmüş ve aralarında bir takım mücadeleler meydana gelmiştir. Bu mücadelede yer alan bazı art niyetli insanlar, kendi inanç ve düşüncelerini hatta gruplarım haklı göstermek için Hz. Peygamber'den (kendilerini metheden, karşı tarafi kötüleyen) hadisler bile uydurmuşlardır. Bunun örnekleri islam tarihinde çokça görülmektedir. Aynı durum (ilk müslümanlar tarafından) yeni fethedilen ülkelerde yaşayan insanların iyiliği ve kötülüğü ile ilgili rivayetlerle de devam etmiştir, özellikle Emeviler Döneminde, îslam devletinde Arapların yanında yaşayan Fars, Türk, Rum vs. ırklar küçümsenmiş adeta ikinci sınıf vatandaş sayılmışlardır. Bu düşüncelerini de Hz. Peygamber' e (iftira ile) onaylattirmışlardır. Lehte ve aleyhde bir çok hadis uydurmuşlardır. Biz bu uydurulan hadisleri Kur'an, Sünnet ve tarih kriterleri içerisinde inceleyerek inceleyerek uydurma olduklarım gözler önüne serdik. Hz. Muhammed'in hiçbir kavim hakkında kötü söz söylemeyeceğini, bunun tebliğ göreviyle bağdaşmayacağım anlattık. Ayrıca Hz. Peygamber'in gelecekle ilgili olaylar hakkında bügisinin olamayacağını ayetlerle gösterdik. Bazı insanlar bu rivayetleri sahih sayarak İslam'a saldırmakta, İslam'm Arap mahsus ve ırkçı bir din olduğunu iddia etmektedir. Böyle bir durumun olması imkansızdır. Çünkü Kur'an ırkçılığı yasaklamıştır. Hz. Muhammed de Kur'an'a uymak zorunda olduğu için ırkçılık yapması mümkün değildir. Bu tür rivayetler de Hz. Muhammed' e atılan iftiralardır. Araştırmamızın insanlara faydalı olması dileğiyle...
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Islamic history, some events have occured after the death of the holy prophet. Due to these events the moslems have been divided into various groups and they started to straggle between themselves. To show their own thoughts and groups just, some bad intented people didn't even hesitate to make up hadith as if from the prophet on behalf of themselves. Examples of them is seen often throughout Islamic history. This was cantinued with the so called hadith about the benevolence and badness of the people living in the countries conquered. Especially in the Emevian Period,the races like Persians, Turks, Romans etc.living besides The Arabs in the Islamic State have been despised and treated like as if they were second class citizens. In addition approual to these thoughts was given by the prophet by making up hadiths;in favour or against. We tried to submit these false hadiths within The Qur'an, Sunnah and historical criteria and have shown that they are truely made up.We have expressed that Muhammed (Peace Be Upon Him) would never say a bad word about any nation or tribe, which would not suit with his task of delivering the message. Also we tried to show with the verses of The Qur'an that the prophet didn'n know about events which would accor in the future. Some respect these hadiths as reliable, and assault Islam by saying that Islam is the religion of The Arabs and therefore it's racist. A claim like this is impossible because The Qur'an has forbidden racism. Because Muhammed (Peace Be Upon Him) must obey the rules of The Qur'an, he has nothing to do with racism.These rumours are nothing but slanders thrown upon the holy prophet. I hope our research will be useful for the reader... 100