Beyond digital labour: A theoretical inquiry into value and abstraction in communication
Dijital emeğin ötesinde: İletişimde değer ve soyutlama kavramları üzerine teorik bir sorgulama
- Tez No: 725336
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AYDIN UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Emek kavramı sosyal, ekonomik, teknolojik ve kültürel veçheleri üzerinden tartışılmaya devam eden bir araştırma konusu olarak güncelliğini koruyor. Özellikle dijital teknoloji alanındaki yeniliklerle birlikte son yıllarda emek ve çalışma yeniden değerlendirilmeye tabi tutuldu ve bu alandaki tartışmalar dijital emek kavramını ortaya çıkardı. Bu tezin amacı öncelikle çalışma (bir kelime olarak, bir kavram olarak ve bir deneyim alanı olarak) ve emek kavramlarının teorik bir sorgulamasını ortaya koymaktır. Bu sayede genel anlamdaki üretim faaliyetiyle değer üreten faaliyetler arasındaki ayrımlar eleştirel bir incelemeye tabi tutulmaktadır. Bu teorik sorgulama ve eleştirel inceleme üzerinden sosyal medyanın enformasyonel kapitalizm temelli gelir modeli içerisinde bireylerin (kullanıcıların) üretim içeren katılımları yeniden değerlendirilmektedir. Bu değerlendirme sosyal medya kullanıcılarının“emekleri”üzerine yeni bir anlayış ve yaklaşım ortaya koyma ihtiyacını göstermekte, dijital emek kavramının ve bununla sınırlı tartışmaların ötesine geçme gerekliliğini açığa çıkarmaktadır. Bu amaçla, bu tezde üretim ve tüketim olgularını da kapsayan, dijital emeğin ötesinde bir işleyişe sahip soyutlama üzerine bir teori ortaya konulmaktadır. Bu teorik sorgulamada çalışma, çalışan ve ürün arasındaki zaruri ve kendiliğinden ilişkinin nasıl soyutlanarak değere indirgendiğinin tarihsel akışta üç farklı modda izi sürülmektedir: Soyutlama 1.0 (endüstriyel mod), Soyutlama 2.0 (post-endüstriyel mod), Soyutlama 3.0 (dijital mod). Çalışma ve emek etimolojik, anlamsal ve kavramsal analize tabi tutulmakta, böylece bu üç ayrı modda üretim ve tüketimin (soyut) değerle ilişkisi açısından incelendiği kapsamlı bir eleştirel tartışma ortaya konmaktadır. Son tahlilde, soyutlamanın dijital modunu açıklamak için Facebook tarafından beyan edilen resmi finansal raporlar ve ilgili bülten içerikleri analiz edilerek sosyal medya kullanıcılarının değer yaratan faaliyetleri (emek) araştırılmaktadır. Sonuç olarak, sosyal medya kullanıcılarının sarf ettikleri bireysel zamandan ziyade gösterilen reklamların arz ve taleplerini manipüle eden arkaplandaki algoritmik işleyişin değer üretiminde başat olarak yer aldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Bu algoritmik işleyiş, kendini referans alan, soyutlayıcı, makine-öğrenimi temelli ve dijital tabanlı bir sermaye birikim modeli örneğidir. Bu model, emek kavramının çok ötesinde, karmaşık bir değer üretim modelinin varlığını açığa çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
Labour has been discussed regarding many facets of it in social, economic, technological, and cultural domains. With the advancements in digital technologies, labour has been revisited in recent years and these discussions lead to the manifestation of digital labour. The objective of this thesis is to inquire into work (as a word, concept, and experience) and labour to critically analyze the distinctions between generic productive activities and value-generating activities of people. Through this inquiry, it is aimed to reassess the productive contribution of any individual (user) in capital accumulation of the contemporary informational capitalist revenue-generating model of social media. This reassessment shows us the need for an understanding“labour”of social media users beyond digital labour. This thesis proposes the theory of abstraction that refers to an immersive mechanism beyond (digital) labour. It manifests how the necessary connection between work, product, and a worker is being abstracted (throughout history) at three modes: Abstraction 1.0 (industrial mode), Abstraction 2.0 (post-industrial mode), Abstraction 3.0 (digital mode). By conducting an etymological, lexical, and conceptual analysis of work and labour it is aimed to reach a comprehensive critical discussion of production and consumption at each mode concerning (abstract) value. Finally, value-generating activities (that is labour) of social media users are inspected through analysis of official financial reports and releases of Facebook. As a result, it is found that the principal source of value is the backend algorithmic operations that manipulate supply and demand of the advertisements displayed on Facebook, rather than the attention time of social media users. These operations construct a model of capital accumulation that functions as an abstracting, self-referential, machine-learning-based, and digital mechanism. It also reveals a new way of value production, which is sophisticated and far beyond the concept of labour.