Hollanda'da yaşayan Türk expatların göç etme motivasyonları, kimlik inşa süreçleri ve dijital iletişim kanalları aracılığıyla geliştirdikleri sosyal ağların incelenmesi
An examination of the migration motivations, identity construction processes, and social networks developed through digital communication channels of Turkish expats living in the Netherlands
  1. Tez No: 977767
  2. Yazar: BERSE CANÖZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Sosyoloji, Communication Sciences, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Hollanda'da yaşayan yüksek nitelikli Türk expatların göç motivasyonlarını, kimlik inşa süreçlerini ve dijital iletişim pratiklerini incelemektedir. Göç olgusu yalnızca mekânsal bir hareketlilik olarak değil, aynı zamanda bireylerin kimliklerini, aidiyetlerini ve toplumsal ilişkilerini yeniden kurguladıkları çok boyutlu bir süreç olarak ele alınmaktadır. Literatürde son yıllarda öne çıkan“expat”kavramı, klasik işçi göçmenlerinden farklı olarak yüksek eğitim düzeyine sahip, profesyonel iş gücüne katılan ve çoğunlukla gönüllü nedenlerle göç eden bireyleri tanımlamaktadır. Araştırma, yüksek nitelikli Türk expatların Hollanda'daki göç deneyimlerini, göç etme motivasyonlarını ve dijital platformlar üzerinden yürüttükleri kimlik temsillerini ele almakta; aynı zamanda diaspora topluluklarıyla kurulan çok yönlü ilişkiler ile hem anavatan hem de ev sahibi toplumla sürdürülen duygusal ve sembolik bağları incelemektedir. Bu bağlamda expat kimliğinin sosyal etkileşimler ve dijital iletişim pratikleri üzerinden şekillendiği ortaya konmaktadır. Çalışma nitel araştırma yaklaşımıyla tasarlanmış, veri toplama sürecinde Hollanda'da yaşayan ve expat (yüksek nitelikli göçmen) statüsüne sahip 14 katılımcıyla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların göç kararları, bireysel deneyimleri, kimlik ve aidiyet müzakereleri, dijital iletişim alışkanlıkları ve sosyal medya pratikleri üzerinden ortak temalar çıkarılmıştır. Ayrıca görüşmelerde expatların kendilerini nasıl temsil ettikleri, nasıl bir topluluk duygusu geliştirdikleri ve dijital bağlamda nasıl diaspora ağları kurdukları da ele alınmıştır. Elde edilen veriler Braun ve Clarke'ın tematik analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın bulguları, yüksek nitelikli Türk expatların göç kararlarında ekonomik nedenlerin yanında bireysel özgürlük, yaşam kalitesi, kariyer gelişimi ve uluslararası deneyim arayışlarının da önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Katılımcılar, göç öncesinde sosyal medya platformlarını ve çevrim içi toplulukları yoğun biçimde kullanarak Hollanda'daki yaşam koşulları, iş olanakları ve kültürel ortam hakkında bilgi edinmişlerdir. Bu süreç, göç kararlarını şekillendirmede kritik bir işlev görmüştür. Göç sonrasında ise Türk işçi göçmen topluluklarından bilinçli bir mesafe geliştirdikleri görülmüştür. Kimliklerini hibrit bir yapıda yeniden kurgulamaları, expatlık deneyiminin ayırt edici bir yönü olarak ortaya çıkmıştır. Ayrıca dijital iletişim pratikleri, expatların hem Türkiye ile bağlarını sürdürmelerine hem de uluslararası expat ağlarıyla bütünleşmelerine imkân tanımış; bu durum diaspora bağlarının sembolik olmaktan çıkarak profesyonel ve kültürel boyutlar kazandığını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Hollanda'daki yüksek nitelikli Türk expatlar, göçün günümüzde yalnızca ekonomik ve mekânsal bir hareketlilik değil, aynı zamanda dijital, kültürel ve kimliksel düzlemlerde yeniden tanımlanan çok boyutlu bir süreç olduğunu göstermektedir. Çalışma, expat kimliğinin klasik göçmenlikten ayrışan yönlerini görünür kılarak göç literatürüne teorik ve ampirik katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the migration motivations, identity construction processes, and digital communication practices of highly skilled Turkish expats living in the Netherlands. Migration is approached not merely as a spatial movement but as a multidimensional process through which individuals reconstruct their identities, senses of belonging, and social relations. In recent years, the concept of the“expat”has gained prominence in the literature, referring to individuals who, unlike classical labor migrants, possess high levels of education, participate in professional labor markets, and predominantly migrate for voluntary reasons. The research explores the migration experiences and motivations of highly skilled Turkish expats in the Netherlands, focusing particularly on identity representations carried out through digital platforms, the multifaceted relations established with diaspora communities, and the emotional and symbolic ties maintained both with the homeland and the host society. In this respect, the study demonstrates that expat identity is shaped not only by individual preferences and professional positions but also through social interactions and digital communication practices. Designed within a qualitative research framework, the study is based on semi-structured, in-depth interviews conducted with 14 participants residing in the Netherlands under expat (highly skilled migrant) status. The interviews focused on participants' migration decisions, personal experiences, identity and belonging negotiations, digital communication habits, and social media practices, from which common themes were derived. Additionally, participants were asked about how they represent themselves, how they construct a sense of community, and how they establish diaspora networks in digital contexts. The data were analyzed using Braun and Clarke's thematic analysis approach. Findings reveal that the migration decisions of highly skilled Turkish expats are shaped not only by economic considerations but also by aspirations for personal freedom, improved quality of life, career development, and international experience. Before migration, participants made extensive use of social media platforms and online communities to obtain information about living conditions, employment opportunities, and cultural environments in the Netherlands, a process that played a critical role in shaping their decisions. After migration, they developed a conscious distance from Turkish labor migrant communities and often preferred limited integration into Dutch society. Instead, they reconstructed their identities in hybrid forms, a distinctive feature of the expat experience. Moreover, digital communication practices enabled expats to maintain ties with Turkey while simultaneously integrating into international expat networks, demonstrating that diaspora connections extend beyond symbolic attachment to include professional and cultural dimensions. In conclusion, highly skilled Turkish expats in the Netherlands illustrate that migration today is not solely an economic or spatial phenomenon, but a multilayered process redefined across digital, cultural, and identity-related dimensions. The study highlights the distinctive aspects of expat identity in contrast to classical migration, offering both theoretical and empirical contributions to migration literature.