Proper time window size selection for timely evolving dynamic networks
Zamanla değişen dinamik ağlar için uygun zaman penceresi boyu seçimi
  1. Tez No: 725345
  2. Yazar: SERHAT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZİBAN ORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Zamanla değişen sistemleri modellemek için uygun dinamik ağ çıkarımı önemli bir problemdir. Zamanla değişen sistemlerin dinamik ağ modellemesi, gerçek dünyaya dair öne çıkan özellikleri keşfetmeye yardımcı olur. Bu tür bir modellemenin temel problemi, ağdaki her bir eleman için uygun zaman aralığını belirlemektir. En uygun zaman penceresi, anlık görüntülerin zaman serilerinin en fazla bilgi içeren ve en az gürültülü olanlarının çıkarımını yapabilecek şekilde seçilmelidir. Mevcut çözümler, kullanıcı bazlı veri işaretlemesi gibi subjektif metotların uygulanması, sabit boyutlu pencerelerle anlık görüntü çıkarımı ve sadece ağ topolojisi özellikleri kullanılması gibi problemler içermektedir. Bu çalışmada, hem ilgili pencere boyunun uygunluğunu ölçen ağ benzerlikleri tabanlı bir sıkıştırma oranı hem de daha çok bilgi içeren ve daha az gürültülü yapılar oluşturan benzerlik ve istatistiksel anlamlılık bazlı bir pencere toplama stratejisi öneriyoruz. Enron, Haggle Infocom ve Reality Mining veri setleriyle aldığımızda sonuçlar, önerdiğimiz sıkıştırma oranı ile en iyi zaman boyunu referans noktamızdan daha etkili şekilde bulabildiğimizi ve toplama stratejimizin önemli dinamik olayları yakalayabildiğimizi gösteriyor. Ek olarak, istatistiksel sonuçlar, toplama stratejisiy kullanıldığında ağ topolojisinin karakterlerinin neredeyse etkilenmediğini de göstermektedir. Son olarak, toplama stratejisinin de uygun zaman aralığı seçimi için kullanılabileceği görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Proper dynamic network extraction is a prominent problem for timely evolving systems' modelling. Dynamic network modelling of timely evolving complex systems allow to discover emerging properties of real-world facts. The main issue of such modelling is determining the proper time intervals for each member of network. The proper window size should be detected for extracting the most informative and least noisy time series of snapshot features. Existing solutions suffer from using only network topological properties as snapshot features, applying subjective methodologies needed user-dependent data labeling, and extracting snapshots with equal sized windows. We propose not only a new network similarity based compression ratio measuring the properness of studied window size, but also a window aggregation strategy allowing to extract a more informative dynamic network with less noisier structure by using the similarity metric and its statistical significance. The results on Enron, Haggle Infocom and Reality Mining data sets reveal that the proposed compression ratio is more effective for finding best window size than baseline, and aggregation strategy allow to capture important dynamic events which might be hidden in noise when using constant windows. Moreover, the statistical results show that the general topological characteristics of the network is mostly not affected after aggregation process. Finally, as a complementary result, aggregation process can be used in determining proper time interval for modelling.