Covid-19 salgınında ülkelerin demografik yapı, tıbbi olanaklar ve ulusal kararlarının vaka ve ölüm oranları üzerindeki etkisi
The i̇mpact of countries' demographic structure, medical resources and public decision to the death rates during covid-19
  1. Tez No: 725363
  2. Yazar: ALİ KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hastalıklar ve onlarla mücadele insanlığın kökenlerine kadar dayanır. İnsanlığın gelişimi ile beraber hastalıklarda hem farklılıklar hem de ölüm oranları artmıştır. Kıtaların keşfi, ticaretin gelişmesi, endüstriyel devrim ve hızla gelişen teknoloji insanlığı birbirine yaklaştırmıştır. Tarihte insanlığın karşılaştığı yıkıcı salgınlar ve bunlarla baş etme yöntemleri endüstri devrimiyle birlikte hızla gelişmiş olsa da hala insanlığı aciz bırakacak kadar güçlü virüslerle birlikte yaşıyoruz. Tüm dünyayı etkileyecek kadar hızla yayılan hasta edici patojenler, insanların birbirlerine ulaşmalarının hızlanmasıyla oldukça tehlikeli hale gelmişlerdir. Küreselleşme insanlığı birbirine zaman ve mekân olarak çok yaklaştırmış ve dolayısıyla salgın hastalıklara karşı birlikte hareket etme zorunluluğu doğurmuştur. Bu araştırmada insanlığın karşılaştığı büyük salgınlar, onlarla baş etme şekilleri ve bizi evlerimize hapseden Covid-19 virüsüne karşı, bu araştırmada ele alınan ülkelerin sağlık sistemleri ile salgınla baş edebilme kapasiteleri değerlendirilmiştir. Tıbbi olanakları birbirine yakın olan, araştırmaya konu olan ülkelerin salgına karşı savunma stratejileri ve başarı oranları karşılaştırılıp farklar ortaya konulmuştur. Teze konu olan ülkeler seçilirken, salgına karşı tam kapanma ve sürü bağışıklığı yöntemlerini kullanan ülkelerin vaka sayıları, ölüm oranları ve yayılım hız verileri grafiksel olarak karşılaştırılarak başarı oranları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diseases and the struggle against them are rooted in the origins of humanity. There are both differences in diseases and mortality rates have increased with the development of humanity. The discovery of continents, the development of trade, the industrial revolution and rapidly developing technology have brought humanity together. Although the devastating epidemics that humanity has faced in history and the methods of combating them have developed rapidly with the industrial revolution, we still live with viruses that are powerful enough to incapacitate humanity. Disease-causing pathogens that spread at a rate that will affect the whole world have become quite dangerous with the acceleration of people's reaching each other. Globalization has brought humanity very close to each other in terms of time and space and has created the necessity of acting together against epidemics. In this research, the major epidemics faced by humanity, the ways of combating them and the COVID 19 virus that imprisoned us in our homes, as well as the health systems and epidemic struggle capacities of the countries covered in this research were evaluated. The defense strategies and success rates of the countries with close medical facilities which are the subject of the research were compared and the differences were emphasized. While choosing the countries that are the subject of the thesis, the number of cases, death rates, and spread rate data of the countries that use full closure against the epidemic and herd immunity were graphically compared and the success rates were evaluated.