Self-tracking culture in Turkey
Türkiye'de self-tracking (öz takip) kültürü
- Tez No: 725369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsanlar alışkanlıklarını, vücut ölçülerini, harcamalarını ve çeşitli parametreleri uzun bir süredir takip etmektedir. Ancak son teknolojiler, öz takip için kullanılan araçları dijitalleştirmiştir. Bu dijitalleşme, insanların neyi, nasıl takip ettiklerini yeniden yapılandırmıştır. Bu yeni yapılandırma sonucunda ''öz takip kültürü'' oluşmuştur. Öz takip kültürü, vücut parametreleriyle ilgili verinin toplanmasına daha istekli olan, öz takibi kişisel değil, daha çok sosyal bir aktivite olarak gören ve fit olmayı sağlığın ötesinde gören bir toplumu tanımlar. Öz takip kültürü içinde zamanla daha çok enstitü, resmi organizasyonlar ve endüstri yer almıştır. Bu sebeple, beden, sağlık, zihin ve yurttaşlık kavramları yeniden yapılanmıştır. Veri, daha öncelikli olmuş, gözetim ve gizlilik konusunda endişeler hiç olmadığı kadar ciddi bir hal almıştır. Yeni regülasyonlar ve politik stratejiler yapılandırılmıştır. Klinikler içinde yeni bir iletişim yer almıştır. Sağlık alanına yeni aktörler dahil olmuştur. Yeni bir dijital vücut bulma popülerleşmekte ve sağlığa yeni yaklaşımlar geleneksel tanımlamaları kökten değiştirmektedir. Bu sebeple, Türkiye'de öz takip kültürü üzerine yapılan bu çalışma mekanizmaları, teknoloji geliştiricilerini, yerel biyososyal grupları, regülasyonları ve politikaları araştırarak, dijital-öncesi dönemin kurulumlarını da göz ardı etmeden, güncel durumu en iyi gören noktadan öz takip kültürünü analiz eder.
Özet (Çeviri)
People have been tracking their own habits, body measurements, expenses, and various parameters for a long time. But recent technologies digitalize the tools that has been used for self-tracking. The digitalization reconfigured what people track and how they used to track. Resulting from that reconfiguration, a new culture called self-tracking emerged. Self-tracking culture defines the society, which is keener to collect body related data, positions self-tracking as social activity rather than personal and takes fitness over health. More institutions, governmental organizations and industries involved in self-tracking culture by time. Hence, concept of body, health, mind, and citizenship reconfigured. Data become more prioritized and concerns over privacy and surveillance got more serious than ever. New regulations and political strategies configured. New kind of communication involved in clinics. More actors invited into the health arena. A new kind of digital embodiment is rising, new approaches on health revolutionize traditional definitions. In this regard, Study on Self-Tracking Culture in Turkey investigates mechanisms, developers of the technologies, local biosocial groups, regulations, and policies to analyze self-tracking culture without overlooking the pre-digital establishments to explore the contemporary state from the best possible view.