Anonim şirket özelinde devralma işlemlerinde satıcının ayıptan doğan sorumluluğu
Seller's liability for defects in company acquisitions specific to joint stock corporations
- Tez No: 725392
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM M. ATAMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Anonim Şirket Özelinde Devralma İşlemlerinde Satıcının Ayıptan Doğan Sorumluluğu başlıklı bu doktora tez çalışmasında, Alman ve İsviçre hukukunda uzun yıllardan beri tartışılan, satıcının ayıp sorumluluğunun hisse devri yoluyla şirket devralmalarında ne ölçüde uygulama bulabileceği meselesi ele alınmıştır. Her yıl ülkemizde yüzlerce devralma işlemi yapıldığı halde, satıcının TBK'nın satım hükümleri çerçevesinde ayıp sorumluluğu yalnızca birkaç esere konu edilmiştir. Hisse satım sözleşmesinin en çok müzakere edilen klozlarını içeren satıcının beyan ve tekeffülleri ile bunların ihlali halinde sorumluluğu konularında hala Anglo-Amerikan hukukunun etkisi sürerken bunların TBK'daki karşılıklarını araştırma ihtiyacı doğmuştur. Bu kapsamda tezin ilk bölümünde hisse satım sözleşmesinin konusu tartışılmış, ikinci bölümünde hisse devirlerinde ayıp kavramı ile satıcının sözleşmedeki beyan ve tekeffüllerinin hukuki niteliği irdelenmiş, üçüncü bölümünde TBK'nın satıcının ayıp sorumluluğuna dair getirdiği kanuni şartların hisse devirlerinde uygulaması ele alınmış ve son bölümünde alıcının ayıptan doğan seçimlik hakları ile genel hükümlerden kaynaklanan talepleri, bunların yarışması meselesiyle birlikte incelenmiştir. Tezdeki konular, satıcının ayıp sorumluluğuna dair öğretide ve mahkeme kararlarında sunulan genel tanım ve tartışmalardan öte, şirket devralmaları özelinde satım konusu işletmenin ve alıcı ile satıcı arasındaki sözleşmesel ilişkinin özellikleri dikkate alınarak irdelenmeye çalışılmıştır. Bu tezin nihai amacı, TBK'nın ayıp hükümlerinin hisse devri yoluyla şirket devralma işlemleri bakımından en elverişli düzenlemeler olduğunu savunmak değil, Alman ve İsviçre hukukunda yıllardan beri tartışılan meseleleri Türk hukukuna taşımak ve böylece ilgili konularda farkındalık yaratarak yeni tartışma konularına zemin hazırlamak ve uygulamada halen Anglo-Amerikan etkisinde hazırlanan hisse satım sözleşmelerinin TBK'nın satım kurallarına uygun şekilde nasıl kaleme alınabileceği konusunda uygulamacılara yön göstermektir.
Özet (Çeviri)
In this PhD dissertation titled Seller's Liability for Defects in Company Acquisitions Specific to Joint Stock Corporations, the issue to what extent the seller's liability for defects can be applied in company acquisitions, which has been discussed in German and Swiss laws for many years, is addressed. Despite hundreds of acquisition transaction are carried out each year in the country, the defect liability under the sales law of the TCO has been mentioned only in several works. While the effect of Anglo-American law continues on the most debated clauses of a share purchase agreement, namely, seller's representations and warranties and seller's liability in case of a breach, it became necessary to find out their corresponding rules under the TCO. In this respect, the first chapter hereof clarifies the subject matter of a share purchase agreement, the second examines the term of“defect”in share deals as well as the legal nature of seller's representations and warranties in share purchase agreements, the third discusses applicability of the legal conditions designated by the TCO for defect liability in share deals, and the fourth explains the buyer's optional rights, in addition to his/her potantial claims under the general provisions of the TCO. The issues hereunder are presented specifics to company acquisitions considering the enterprise as the subject matter of the agreement and the contractual relationship between the seller and the buyer, and beyond general definitions and arguments raised by scholars and in court decisions in relation to seller's liability for defects. The ultimate purpose of this dissertation is not to defend that the defect liability rules of the TCO are the most appropriate ones to be applied in company acquisitions through share deals, rather, to convey the issues that have been discussed in German and Swiss laws for years to Turkish law, and therefore, to pave the way for new discussion topics in literature and to provide guidance to practitioners on how to draft share purchase agreements, which are still prepared under the influence of Anglo-American law, pursuant to the sales law of the TCO.