COVID-19 hastalarında acil servise ilk başvuruları sırasında bakılan 'REMS, RISE UP, 4C mortalite skoru ve MEWS' skor sistemlerinin 30 günlük kötü sonlanım belirlemedeki etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of 'REMS, RİSE UP, 4C mortality score and mews' score systems in determining 30-day poor outcome in COVID-19 patients during the first references to emergency department
- Tez No: 725439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA CİMİLLİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: COVID-19 hastalığı, asemptomatik seyredebileceği gibi yoğun bakım ünitesine yatışa kadar gidebilecek kadar geniş bir klinik yelpazede karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple acil servislere başvuran COVİD-19 tanılı hastaların servis veya yoğun bakım ünitelerine transferi konusunda acil servis hekimlerinin daha hızlı ve etkin karar verebilmesine yardımcı olabilecek skorlama sistemleri üzerinde çalışılsa da henüz efektif bir skorlama sistemi bulunamamıştır. Bizim çalışmamızda amaç Hollanda merkezli yapılan çalışmalarla etkinliği gösterilen dört prognostik erken uyarı skorlama sisteminin yoğun bakım ünitesine transferi ve hastane içi ölüm oranlarını erken öngörebilme açısından performanslarını karşılaştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif ve gözlemsel olarak tasarlanan çalışmamızda 1 Mart 2020 ile 1 Mart 2021 tarihleri arasında Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisine başvuran COVİD-19 tanısı alan hastalar incelendi. Dahil etme kriterlerini karşılayan 1826 hastanın demografik verileri, labaratuvar parametreleri, vital parametreleri ve hastaların klinik seyirleri incelendi. 1826 hasta için ayrı ayrı 4 skorlama sistemi de kullanılarak risk skorları hesaplandı. REMS, MEWS, RISE-UP ve 4C Mortalite skoru için yoğun bakım ünitesine transfer ve 30 günlük kötü sonlanımı öngörmedeki sensitivite ve spesifitesini tespit etmek amacı ile ROC (Receiver Operating Characteristics) analizi yapıldı. BULGULAR: Çalışmamızda incelediğimiz 1826 hastanın 937 (%51,3) si kadın ve hastaların yaş ortalaması 51,62±18,71 (minimum:18-maksimum:95) şeklindeydi. Hastaların 147 (%8,1) sinde yoğun bakım ihityacı olurken, 110 (%6,0) hastada ise mortalite ile sonlanım görüldü. Dahil edilen hastaların hesaplanan risk skorları 30 günlük kötü sonlanım ve yoğun bakım ünitesine yatış açısından ROC eğrileri hesaplanarak incelendi. Yoğun bakıma yatışı tahmin etmede RISE-UP skoru için 0,874(0,847-0,901), 4C Mortalite skoru 0,873(0,845-0,902), MEWS skoru 0,708(0,660-0,757 ve son olarak REMS skoru için 0,846(0,819-0,873) olarak hesaplandı. RISE-UP skoru ile diğer skorlama sistemleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Hastalarımızın skorlama sitemleri-mortalite ROC eğrileri vi incelendi. Veriler AUC±standart hata (%95 GA) olarak; RISE-UP skoru için 0.907(0.884-0.930), 4C Mortalite skoru için 0.889(0.856-0.923), MEWS skoru için 0.745(0.693-0.79) ve REMS skoru için 0.846(0.819-0.873) olarak bulundu. Bu sonuçlarla hem yoğun bakım yatışı öngörmede hem de mortalite tahmininde en iyi skorlama sisteminin RISE-UP olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda istatistiksel olarak da anlamlı olduğu hesaplanmıştır. SONUÇ: Acil serviste yoğun bakım ünitesine yatışı ve 30 günlük kötü sonlanımı tahmin etmede vital ve laboratuvar parametreleri kullanarak online olarak da hesaplanabilen RISE-UP skoru tatmin edici bir başarıya sahip olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: COVİD-19, erken uyarı skorlama, mortalite, RISE-UP, 4C Mortalite skoru
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: COVID-19 disease is encountered in a wide clinical spectrum, which may progress asymptomatically or may lead to hospitalization in the intensive care unit. For this reason, although there are studies on scoring systems that can help emergency physicians to make faster and more effective decisions about the transfer of patients with a diagnosis of COVID-19 who applied to the emergency services to the service or intensive care units, an effective scoring system has not been found yet. The aim of our study is to compare the performance of four prognostic early warning scoring systems, which have been shown to be effective in studies conducted in the Netherlands, in terms of transferring to the intensive care unit and predicting inhospital mortality rates early. MATERIALS AND METHODS: In our retrospective and observational study, patients diagnosed with COVID-19 who applied to the Adult Emergency Service of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between March 1, 2020 and March 1, 2021 were examined. Demographic data, laboratory parameters, vital parameters, and clinical course of the patients were analyzed from 1826 patients who met the inclusion criteria. Risk scores were calculated for 1826 patients by using 4 separate scoring systems. ROC (Receiver Operating Characteristics) analysis was performed for REMS, MEWS, RISE-UP and 4C Mortality scores to determine the sensitivity and specificity in predicting transfer to the intensive care unit and poor 30- day outcome.. RESULTS: Of the 1826 patients we examined in our study, 937 (51.3%) were female and the mean age of the patients was 51.62±18.71 (minimum:18, maximum: 95). While 147 (8.1%) of the patients needed intensive care, 110 (6.0%) patients had an outcome with mortality. The calculated risk scores of the included patients were analyzed by calculating ROC curves in terms of poor 30-day outcome and intensive care unit admission. It was calculated as 0.874 (0.847-0.901) for the RISE UP score, 0.873 (0.845 0.902) for the 4C Mortality score, 0.708 (0.660-0.757) for the MEWS score, and 0.846 (0.819-0.873) for the REMS score to predict hospitalization in the viii ICU. A statistically significant difference was found between the RISE-UP score and other scoring systems. The scoring systems and mortality ROC curves of our patients were examined. Values, which were stated as AUC±standard error (95% CI), were found to be 0.907 (0.884-0.930) for the RISE-UP score, 0.889 (0.856-0.923) for the 4C Mortality score, 0.745 (0.693-0.79) for the MEWS score, and 0.846 (0.819-0.873) for the REMS score. With these results, RISE-UP was found to be the best scoring system both in predicting intensive care hospitalization and in predicting mortality. It was also calculated to be statistically significant. CONCLUSION: The RISE-UP score, which can also be calculated online using vital and laboratory parameters, has been found to have a satisfactory success in estimating hospitalization in the intensive care unit and poor 30-day outcome in the emergency department. KEYWORDS: COVID-19, early warning scoring, mortality, RISE-UP, 4C Mortality score