Abe Kobo: Yaşamı ve sanat anlayışı
Abe Kobo: His life and artistic aspect
- Tez No: 72544
- Danışmanlar: PROF. DR. PULAT OTKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Abe Kobo (1924-1993) Tokyo'da doğmuştur. On altı yaşına dek Mançurya'da kalmıştır. Daha sonra Tokyo'da tıp eğitimine başlamış, ancak eğitimine uzun süre ara vererek, edebiyatla ilgilenmeye başlamıştır. Zamanın en önde gelen edebiyat akımlarına girmiş ve öncülük etmiştir. Bu süre içinde, gerçeküstücülük, varoluşçuluk gibi akımlara yönelmiş, özellikle Haniya Yutaka, Hanada Kiyoteru, Rilke, Heidegger ve Marks'tan etkilenmiştir. Ancak hiçbir zaman bir akıma kesin olarak bağlanmamıştır. Eserlerinde genel olarak hakim olan temalar, yalnızlık, kimlik kaybediş ve yabancı kavramıdır. Bu konulan, modern yaşamın sorunları ve hızlı teknolojik gelişim çerçevesinde ele almış, özellikle şehri, buradaki yığılmayı, çetin yaşamı, insanların yitip gidişini ve birbirlerine daima yabancı oluşlarını işlemiştir. Ona göre, tehlikeli ve yıkıcı olan çağımızda, insan nesneye dönüşmüştür. Abe'de insanların ve toplumların hiç de iyi bir geleceğe doğru gitmedikleri konusunda bir yargı sezilir. Abe'nin eserlerinde insan, sıkça görüntüsünü çizdiği bir labirentin içinde kaybolur. Abe, yarattığı labirentin içinde, yaşamı önce parçalara ayırıp, sonra yeni biçimler vererek, yeni durumlar yaratır. Ancak kesinlikle belirgin bir çözüm sunmaz. Geleneksel Japon edebiyatı tarzından oldukça uzak olan Abe Kobo eserlerinde fantastik olaylara yer vermekte, kurgu bilimi çağrıştıran bir tarz sergilemektedir. Henüz ülkemizde yalnızca Hako otoko (Kutu Adam) adlı romanı ile taranan Abe'nin romanları ve oyunları birçok dile çevrilmiştir. Abe, yalnızca romanları ve oyunları ile değil, televizyon ve sinema senaryoları ve yönetmenliği ile de ilgi toplamış ve büyük basan kazanmıştır. 112
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Abe Kobo (1924-1993) was born in Tokyo. He lived in Manchuria until the age of sixteen. Later, he started to study medicine in Tokyo, but gave it up, and began to concentrate in literature. He got involved in several schools, and dealt with surrealism, existentialism. He was especially affected by Haniya Yutaka, Hanada Kiyoteru, Rilke, and Marx, but was never deeply tied to one or an other. The most themes seen in Abe's works are, solitude, loss of identity, and the stranger, dealt within contemporary culture; and they apply not only to Japan, but also to modern industrial society in general. In this sense, Abe is less specifically Japanese in his approach to modern social problems than any other giants of Japanese literature. One of Abe's favorite devices is the turnabout or inversion of roles. The hunter becomes the hunted, the aggressor the victim. Another recurrent element in Abe's writings is the city, modern urban agglomeration-impersonal, stifling, and ugly. Modern man is lost there, in a labyrinth, the key to which he is eternally seeking but never finds. Man is reduced to mere object. For Abe, contemporary life is isolated, and lonely. Dangerous as well as destructive. Abe is a serious playwright and a director as he is a novelist. The scenarios he wrote and adopted from his works, also won considerable acclaim. 113