Analitik psikoloji çerçevesinde John Fowles'un Koleksiyoncu ve Kobo Abe'nin Kumların Kadını romanlarında bireyleşme yolculuğu
The journey of individuation in the novels of John Fowles' The Collector and Kobo Abe's The Woman in the Dunes within the framework of analytical psychology
  1. Tez No: 793700
  2. Yazar: MAĞDULE SU DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MELDA ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Jung psikolojisinde psişe birbirine karşıt ve birbirini tamamlayan bilinç ve bilinçdışından oluşur. Bilinç ve bilinçdışı kişinin bireysel yaşamından meydana gelirken kolektif bilinçdışı tüm insanlığın ürünü olup nesilden nesile aktarılır. Bilinçdışına ulaşan kişi orada gizli kalmış birtakım yönleriyle yüzleşir ve bu şekilde gelişir. Bu çalışmanın temel amacı John Fowles'un Koleksiyoncu ve Kobo Abe'nin Kumların Kadını romanlarındaki ana karakterlerin bireyleşme yolculuğunu Jung'un arketipleri çerçevesinde incelemektir. Karakterlerin bütünlüğe olan yolculuklarında başarılarını ve yetersizliklerini göstermek amaçlanmıştır. Modern kentin sıkıştırdığı bireyin benliğini keşfetmesi güçleşmektedir. Yalnızlaşan, yabancılaşan kendini değersiz hisseden bireyin kendini gerçekleştirebilmesi neredeyse imkansızdır. Ancak yüksek bilinç seviyesindeki birey bu koşullar altında başarılı olabilir. Fowles'un ve Abe'nin karakterlerinin şehirden istemeyerek de olsa uzaklaşması bilinçdışına inmelerini sağlamış ve onları bireysel sorgulama yapmaya yöneltmiştir. Modern kentte kendilerine ifade alanı bulamayan karakterler tutsaklık altında kendileriyle baş başa kalabilmiş, bu sayede bireyleşme yolunda ilerleme sağlayabilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In Jungian psychology the psyche consists of conscious and unconscious which are opposite and complementing each other. While conscious and personal unconscious arise from the individual life, the collective unconscious is the product of all humanity and is transmitted from generation to generation. Individual who reaches unconscious faces aspects that are hidden underneath and by confronting with them growth in the individual can be observed. The main purpose of this study is to examine the individuation journey of the protagonists in John Fowles' The Collector and Kobo Abe's The Woman in the Dunes within the framework of Jung's archetypes and determine the degree of success or failure experienced by the characters in their journey to wholeness. It is difficult for the individual to achieve self discovery while trapped by the modern city that provokes loneliness, alienation and worthlessness. To overcome this situation one needs to achieve to a higher consciousness level. The involuntary departure from the city by the characters of Fowles and Abe made them get into their unconsciousness and led them question themselves. The characters who cannot find a space for expression in the modern city were able to stay alone with themselves under captivity and thus were able to make progress on the path of individuation.