Japon edebiyatında varoluşçuluk akımı etkileri
Influence of existentialism in Japan literature
- Tez No: 312554
- Danışmanlar: PROF. DR. H. CAN ERKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
20. yüzyılın önemli akımlarından biri olan varoluşçuluk, II. Dünya Savaşı'nı tecrübe eden Japonya'da da etkili akımlardan biri olmuştur. II. Dünya Savaşı, Japonya'da bu akımın ortaya çıkışında etken olaydır. Varoluş sorgusu sanatçı sorunsalı olmaya başlamıştır ve Japon toplumunun Batı tarzı yaşama uyum sürecinde yabancılaşma, ötekileşme, varoluş ve kimlik kaygısı, bireysel kişiliklerde yaşanan parçalanmışlık ve yalnızlık gibi modern insana özgü sorunların ortaya çıkmasına koşut olarak varoluşçuluk akımı Japon edebiyatında yoğun bir şekilde işlenmiştir.Varoluşluk akımı için genel bir tanımlamaya gidilmemekle beraber akımın ele aldığı konu bireydir. Bireyin doğması ve ölmesi dışındaki tüm hallerinin bireye göre farklılık gösterdiği düşüncesindeki bu akım ilk olarak felsefe ile ortaya çıkmış sonrasında edebi eserlere yansımıştır. Japonya'nın kendini Batıya açmasıyla Batılı eserlerden yapılan çeviriler, Japon yazarların Batıya yaptıkları yolculuklar, Batılı düşünür ve yazarlarla yaptıkları görüşmeler akımın okyanus ötesine geçmesini sağlamıştır. Öncüleri Fransız ve Alman düşünürler olan bu akımdan etkilenen Japon düşünür ve yazarlar edebi eserlerinde bireyin sorunlarıyla ilgilenmişlerdir.Savaş sonrası edebiyatının önemli yazarlarından Yukio Mishima, Oe Kenzaburo ve Abe Kobo, Batı edebiyatından fazlasıyla etkilenmiş yazarlardır. Yazarların eserlerinde hiçlik, insan varlığının olumsallığı, yabancılaşma, ötekileşme, yalnızlık, saçma, başkası ve ölüm temaları ile sık karşılaşılmaktadır. Yazarların kendileri de II. Dünya Savaşı'nı bizzat yaşamışlardır, bundan dolayı da o dönemde Japon bireyinin yaşadığı sorunlara yabancı değillerdir. Savaş sonrasında modernleşme hareketleriyle geleneksellikten uzaklaşma sürecinde birey bir sorun haline gelmiştir. İncelediğimiz yazarlar eserlerinde bireyin sorunlarını ele almak için, Batılı düşünürler etkisinde kalarak Batılı unsurların dahil olduğu eserler ortaya koymuşlardır.Bu çalışmayla savaş sonrası modern Japon edebiyatının önemli üç yazarının varoluşçuluk etkisinde kalarak yazdıkları eserlerindeki varoluşçu temaları ortaya çıkardık. Bu sayede modern Japon edebiyatına bu akımın ne şekilde içkinleştiğini ve eserlerde nasıl işlendiğini göstermeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Existentialism which was one of the most important trends of the 20th century was also influential in Japan that experienced the Second World War. The Second World War was an effective event in emerging of this trend in Japan. The existential query started to became an artist problem and the trend of Existentialism was intensively discoursed in Japanese literature in parallel with the emerging of issues peculiar to modern humans such as alienation, marginalization, existence and identity concerns, loneliness and fragmentation encountered in individual personalities in the orientation period of the Japanese society to the western-style of life.Although a general definition for existentialism trend has not been formed, the topic handled by the trend is individual. The trend with the thought that all the cases apart from the birth and death of the individual differ with the person first came up with the philosophy then reflected to the literary works. Translations of Westerns works, the journeys of Japanese writers to the west, and their interviews with the western philosophers and writers associated with the opening of Japan to the west led the trend to go beyond the ocean. The Japanese philosophers and writers impressed by the trend of which pioneers were French and German philosophers dealt with the problems of the individual in their literary works.Yukio Mishima, Oe Kenzaburo and Abe Kobo, important writers of the postwar literature, were impressed by the western literature exceedingly. Themes of nothingness, marginalization, loneliness, nonsense, someone else and death are frequently encountered in their works. The authors themselves experienced the Second World War, for this reason they are not strangers to the problems of the Japanese individuals of that period. The individual became a problem in the process of moving away from traditionalism in conjunction with the modernization movements of the postwar period. The authors we examined have revealed works including western elements under the effect of western philosophers in order to deal with the individual issues.In this study, we searched out the themes of existentialism in the works of three significant authors of postwar modern Japanese literature who wrote their books under the influence of existentialism. In this way, we aimed to indicate in what way the trend embedded in the modern Japanese literature and how it was processed in these works.