Türk kadınlarının Güney Koreli erkeklerle duygusal ilişki yaşamasında kültür endüstrisinin etkisi ve bu bireylerin yeni kültür karşısındaki durumları
The effects of the culture industry on the emotional relationship of Turkish women with South Korea men and the situation of these individuals against the new culture
  1. Tez No: 725452
  2. Yazar: SEMA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Küreselleşen dünyanın etkisiyle uluslararası ilişkiler yaşanmakta veya uluslararası evlilikler yapılmaktadır. Türkiye'de de bu tür ilişkiler mevcuttur. Buradan hareketle çalışmamızdaGüney Koreli erkeklerle duygusal ilişki yaşayan Türk kadınlarının partnerleri sebebiyle Kore kültürü ile yakın temasta bulunmalarını, kültürel entegrasyon bağlamında ele aldık.Çalışmanın amacı, Güney Koreli partnerleriyle duygusal ilişki yaşayan Türk kadınlarında kültürel ve dinsel açıdan meydana gelen olumlu olumsuz değişimleri din sosyolojisi açısından ele almak ve iki ülke arasındaki kültürel benzerlikleri ve farklılıkları belirlemektir.Çalışma sonucunda,farklı din ve kültür temasından sonraTürk kadınlarında kültürel ve dinsel açıdan olumlu olumsuz değişimlerin gerçekleştiği görülmüştür. Aynı zamanda iki ülke arasında kültürel benzerlikler ve farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca duygusal ilişkilerin oluşumunda etkili olan kültür endüstrisinin, K-drama ve izler kitle üzerindeki etkileri de ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
International relationships or internationalmarriages are made with the effect of the globalizing world. There's this kind of relationship in Turkey. Analysis had been made on the investigation of Turkish women's preference for South Korea men in terms of sociology of religion with this study. The goal of this study is to examine the positive and negative changes in cultural and religious aspects of Turkish women who have emotional relationships with South Korean men. The other goal is to identify the cultural similarities and differences between the two countries. As a result of the study, it was observed that Turkish women had positive and negative changes in cultural and religious aspects. Also cultural similarities and differences were found between the two countries.