COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının çocuk istismarı ve ihmali konusundaki bilgi ve farkındalık düzeylerinin, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge and awareness levels, attitudes and behaviors of healthcare professionals on child abuse and neglect during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 725451
  2. Yazar: ALEYNA GEBİÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGEN GÖNENÇ ÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
GİRİŞ: Çocuk istismarı ve ihmali (Çİİ), bulunduğumuz çağda hem tıbbi hem de toplumsal bakımdan zamanla daha da ehemmiyet gösterilmesi gereken bir problem haline gelmiştir. Bu konuyla ilgili gerektiği kadar bildirim yapılmaması, bu sorunu nitelendirme aşamasındaki kısıtlılıklar, bu problemin görmezden gelinmesi ve gizlenmesi olguların ciddiyetini arttırmaktadır. Çalışmamızda COVID-19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının Çİİ konusunda bilgi ve farkındalık düzeyini, tutum ve davranışlarını belirlemeyi hedefledik. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız Şubat 2022-Nisan 2022 tarih aralığında SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Aktif çalışan ve çocuk hasta bakı alanı olan 201 sağlık çalışanına, literatür taranarak oluşturulan anket içeriği yüz yüze uygulanmıştır. Anket formu 3 bölüm halinde hazırlanmış olup toplam 36 sorudan oluşturuldu. Birinci bölümde cinsiyet, yaş, medeni durum gibi sosyodemografik özellikleri içeren 11 soru; ikinci bölümde Çİİ ile ilgili tutum ve davranışlara yönelik 6 soru; 3. Bölümde, Çİİ ile ilgili bilgilerin değerlendirilmesine yönelik doğru, yanlış veya fikrim yok seçeneklerinden birinin seçildiği 19 soru bulunmaktadır. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortancası 30[10] idi. Katılımcıların 67'si (%33,3) mezuniyet sonrası Çİİ konusunda eğitim aldıklarını belirtti. Katılımcıların 108'inin (%53,7) meslek hayatında Çİİ ile karşılaştığı görüldü. Şüphelenilen Çİİ vakalarında en çok ebeveyn tepkisi konusunda (%34,8) zorlanıldığı görüldü. Katılımcılara kurumlarında Çİİ'ye yönelik standart bir prosedür varlığı sorulduğunda en çok bilmiyorum (%69,2) yanıtı verildi. Katılımcılara Çİİ konusunda bilgi düzeyini belirlemek amacıyla sorulan 19 soru içerisinde doğru sayısı ortancası 13 [4] (%68,4) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Child abuse and neglect (CAAN) has become a problem that needs to be given more importance in time, both medically and socially. The fact that not enough notifications are made about this issue, the limitations in characterizing this problem, and the ignoring and concealment of this problem increase the severity of the cases. In our study, we aimed to determine the level of knowledge and awareness, attitudes and behaviors of healthcare professionals about CAAN during the COVID-19 pandemic period. MATERIAL AND METHOD: Our study was carried out between February 2022 and April 2022 at SBU Trabzon Kanuni Training and Research Hospital. The questionnaire content, which was created by scanning the literature, was applied face-to-face to 197 health workers who are actively working and are in the field of pediatric patient care. The questionnaire form was prepared in 3 parts and consisted of 36 questions in total. In the first part, 11 questions including sociodemographic characteristics such as gender, age, marital status; in the second part, 6 questions about attitudes and behaviors related to child abuse and neglect; In the 3rd section, there are 19 questions in which one of the options of true, false or I have no idea is selected for the evaluation of the information about the CAAN neglect. RESULTS: A total of 201 healthcare professionals were included in our study. The median age of the participants was 30[10]. 67 of the participants (33.3%) stated that they received training on CAAN after graduation. It was observed that 108 (53.7%) of the participants had encountered CAAN in their professional life. It was observed that the most difficult one (34.8%) was the parental reaction in suspected child abuse and neglect cases. When the participants were asked about the existence of a standard procedure for child abuse and neglect in their institution, the most common answer was I don't know (69.2%). In order to determine the level of knowledge of the participants, 19 propositions with positive and negative answer options were asked. The median number of correct answers among 19 questions was 13 [4] (68.4%).