Mini vidaların yeniden kullanımında farklı dezenfeksiyon yöntemlerinin in vitro incelenmesi
In vitro examination of different disinfection methods in the reuse of mini screws
  1. Tez No: 725469
  2. Yazar: BARIŞ KOLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mini vidaların yeniden kullanım için hazırlanmasında daha önce literatürde kabul görmüş olan kimyasal temizleme yöntemine alternatif yeni bir kimyasal temizleme yöntemi sunmak ve bu yeni yöntemin etkinliğini ve klinik uygulanabilirliğini karşılaştırmalı olarak incelemektir. Metod: Çalışmada bulunan 80 adet mini vida, rastgele seçilerek 4 gruba ayrılmıştır. İlk üç grup çalışma grubu, dördüncü grup kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Çalışma gruplarındaki mini vidalar kemik bloklara uygulanıp çıkarılmıştır. Birinci gruba distile su ile, ikinci gruba %37'lik ortofosforik asit ve %5,25'lik NaOCl ile, üçüncü gruba %9'luk etidronik asit ve %2,5'lik NaOCl karışımı ile temizleme işlemi uygulanmış, dördüncü grup herhangi bir işlem görmemiştir. Deney gruplarının mekanik değerlendirmesi maksimum yerleştirme - çıkarma torku ve yatay kuvvet direnci ile, yüzey özellikleri de SEM/EDS ile değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde non-parametrik Kruskal-Wallis testi ve anlamlılığın karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Anlamlılık değeri %5 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan mekanik testlerde üçüncü gruptaki mini vidalar kontrol grubundakilere benzer değerlerler göstermiştir. Yatay kuvvet direnci açısından gruplar arası farklılık bulunmamıştır. Yüzey özellikleri incelemesinde birinci gruptaki mini vidaların yüzeylerinde doku artıkları gözlenmiş fakat kimyasal temizleme uygulanan mini vidaların yüzeylerinin doku artıklarından arındığı belirlenmiştir. EDS analizi bulguları da doku artıklarının incelenmesi bakımından SEM analizine parallellik göstermiştir. İkinci gruptaki mini vidalarda yüzey korozyonu daha yüksek bulunmuş, üçüncü grup yüzey morfolojisi bakımından kontrol grubuna benzerlik göstermiştir. Tüm çalışma grubu mini vidalarında uç deformasyonu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmanın sonuçlarına bakıldığında, mini vidaların ikinci kez kullanımında kimyasal temizleme işleminin etkili olduğu belirlenmiştir. %9'luk etidronik asit ve %2,5'lik NaOCl karışımı ile oluşturduğumuz kimyasal temizleme yönteminin diğer kimyasal temizleme yöntemi kadar etkili olduğu, mini vida yüzeyinde daha az korozyona neden olduğu ve diğer yönteme göre zaman tasarrufu sağlayarak klinik uygulamada yerini alabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study is to present a new chemical cleaning method for the reuse of mini screws in orthodontic treatment and to compare its applicability, effectiveness, and clinical application convenience with a conventional method. Methods: 80 mini screws were randomly selected and divided into 4 groups. The mini screws located in first three of the study groups were applied in bone blocks and then removed. Subsequently, the first group (AG) was cleaned with distilled water, the second group (OG) with 37% orthophosphoric acid and 5.25% NaOCl, the third group (HG) with a mixture of 9% etidronic acid and 2.5% NaOCl. The fourth (control) group (KG) did not receive any treatment. 10 randomly selected mini screws from the groups were inserted into the bone blocks by measuring the maximum insertion torque; were extracted by measuring the maximum extracting torque. Remaining 10 mini screws in each group were examined by SEM/EDS; followed by placement in bone blocks and subjected to the horizontal force resistance test to investigate their mechanical resistance. Results: For mechanical testing, the second and third groups showed similar values to those in control. There was no difference between the groups in terms of horizontal force resistance (p.05). SEM evaluation revealed that the tested chemical cleaning is effective for cleaning prior to the second application of mini screws. Conclusion: It is determined that the tested chemical cleaning process is effective in the second use of mini screws. Hence, the chemical cleaning method, which we created is as effective as the other chemical cleaning method and can take its place in clinical practice by saving time compared to the other method.