The immunological relationship between vitamin D3, immunoglobulin E, and interleukin-8 levels in allergic rhinitis patients
Alerjik rinit hastalarında vitamin D3, immünoglobulın E ve interleukin-8 düzeyleri arasındaki immünolojik ilişki
- Tez No: 725470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURTADA HAFEDH HUSSEIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Alerjik rinit, insanlarda esas olarak nazal mukozayı etkileyebilen bir grup semptomu içeren en yaygın otoimmün durumlardan biridir. Alerjik rinitin en sık görülen semptomları burun tıkanıklığı, hapşırma, burun tıkanıklığı veya akıntısı, burun çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve sık göz yaşlarıdır. Bu semptomların çoğu, histamin ve lökotrien gibi inflamatuar nedenlerin artması sonucu ortaya çıkar. Çalışmamızın amacı, alerjik rinit ve globulin B düzeylerindeki değişiklikler ile vitamin D ve interlökin-8'deki değişiklikler arasındaki immünolojik ilişkiyi incelemekti. Çalışma iki gruba ayrıldı, birinci grup (60) alerjik rinitli hastaları ve ikinci grup (60) alerjik rinit öyküsü olmayan sağlıklı kontrol grubunu temsil etti. Çalışmamız, D vitamininin alerjik rinitte oynadığı rolü gösterdi, çünkü seviyelerindeki azalma IgG B'de bir düşüşe işaret ediyor. Ayrıca, D vitamininin azalmasının globulin B'nin bağışıklık sistemi üzerindeki etkisini ve dolayısıyla vücuttaki artışı gösterdiğini buldu. Alerjik rinit belirtileri. IgB ile D vitamini ve interlökin-8 arasında da güçlü bir ilişki vardı (sırasıyla r= 0,719**, P < 0,001, r= 0,724**, P < 0,000). D eksikliği, ciddi alerjik rinit semptomları ve bir interlökin-8 ölçümü ile önemli ölçüde ilişkilidir.
Özet (Çeviri)
Allergic rhinitis is among the essential prevalent autoimmune disorders that affects the nasal mucosa in humans. It is characterized by a combination of symptoms that affects primarily the nasal mucosa. The most common symptoms of allergic rhinitis are stuffy nose, sneezig, stuffyor runny nose, itching around the nose, redness and frequent tears from the eyes. Most of these symptoms occur this result of an increase in inflammatory causes such as Histamine and Leukotriene. The aim of our study was to study the immunological association amid allergic rhinitis and changes in globulin B levels with changes in vitamin D and interleukin-8. The study it was divided into two groups, the first group (60) representing patients suffering from allergic rhinitis, and the second group (60) representing a healthy control group who had no history of allergic rhinitis. Our study showed the role that vitamin D plays in allergic rhinitis, as a decrease in its levels indicates a decrease in IgG B. It also found that the decrease in it indicates the effect of globulin B in the immune system, and thus the increase in the symptoms of allergic rhinitis. There was also a strong association between IgB with vitamin D and interleukin-8 (r= 0.719** at P < 0.001, r= 0.724** at P < 0.000, respectively). D lack is significantly related with symptoms of severe allergic rhinitis and an interleukin-8 measurement.