15-49 yaş grubu kadınların meme kanseri önleme davranışlarını etkileyen faktörler ve sağlık okuryazarlığı
Factors affecting breast cancer prevention behaviors and HEALTH literacy of women aged 15-49
  1. Tez No: 725471
  2. Yazar: EVRİM ÇUHADAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tanımlayıcı-ilişki arayıcı tipte yürütülen bu araştırma 15-49 yaş grubu kadınların meme kanseri önleme davranışlarını etkileyen faktörleri ve sağlık okuryazarlığı düzeylerini belirlemek amacıyla Kasım 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında Edirne il merkezinde bulunan bir Aile Sağlığı Merkezinde yürütüldü. Araştırmanın evrenini çalışmanın yürütüldüğü Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 15-49 yaş arası 2000 kadın, örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 210 kadın oluşturdu. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Kadınların Meme Kanseri Önleme Davranışlarını Etkileyen Faktörleri Belirleme Ölçeği (MEKÖD) ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 (TSOY-32) kullanılarak toplandı. Kadınların MEKÖD ölçeğinden toplam 105,05±18,53 puan aldıkları, ölçeğe ait alt ölçeklerden ise en yüksek puanı Tutum alt boyutundan 24,75±4,65, en düşük puanı ise Stres Yönetimi alt boyutundan 9,68±2,91 aldıkları belirlendi. MEKÖD ölçeğinden alınan puanlar, kadınların meme kanseri önleme davranışlarına ilişkin orta düzeyde olumlu davranış sergilediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive-relationship-seeking study was conducted in a Family Health Center in Edirne city center between November 2020 and December 2021 to determine the factors affecting breast cancer prevention behaviors and health literacy levels of women aged 15-49. The population of the study consisted of 2000 women between the ages of 15-49 registered in the Family Health Center where the study was conducted, and the sample consisted of 210 women who met the inclusion criteria of the study. The data of the study were collected using the descriptive Information Form, the Scale for Identifying the Factors Affecting the Breast Cancer Prevention Behaviors of Women and the Turkish Health Literacy Scale-32. It was determined that the women got a total score of 105.05±18.53 from the breast cancer prevention behaviors scale, the highest score of the scale was 24.75±4.65 from the Attitude sub-dimension, and the lowest score was 9.68±2.91 from the Stress Management sub-dimension. The scores obtained from the breast cancer prevention behaviors scale show that women exhibit moderately positive behaviors regarding breast cancer prevention behaviors.